„Dobrovolnické centrum ADRA slouží hlavně k tomu, aby spojovalo lidi, kteří touží po pomoci a kteří touží pomoci. My budeme vyhledávat dobrovolníky a spolupracovat se zařízeními jako je nemocnice, domov seniorů, dětský domov a podobně. Všude jsou lidé, kteří se cítí osamělí. Dobrovolníci slouží k tomu, aby za nimi chodili, pomáhali jim se samotou, povídali si s nimi a podobně. Druhou možností jsou jednorázové akce, na kterých se budeme podílet, například třeba charitě při pořádání akcí a podobně,“ uvedl za dobrovolnické centrum ADRA v Klatovech Nikola Novák.

Ten by si také přál, kdyby v centru vznikl studentský klub, který by sloužil k setkávání studentů různých škol, aby vymýšleli, jak pozitivně ovlivnit chod města a zároveň se do toho zapojili.

Už nyní má centrum několik dobrovolníků, kteří ale musí projít školením.

Podpořit start centra se rozhodli Martin Opatrný a Lukáš Týml, kteří se vydali z Ostravy na koloběžkách. „Nápad vznikl asi před měsícem, kdy jsme chtěli pomoci našemu kamarádovi Nikolu Novákovi otevřít centrum ADRA. Dobrovolnická centra fungují po celé republice, ale hlavně v krajských městech, to že bude v Klatovech je skvělé. Naše cesta trvala osm dní, jeli jsme zhruba 500 km. Cestou jsme navštěvovali dobrovolnická centra od ADRY a zároveň jsme se snažili pomáhat v domovech důchodců. Dobrovolnictví má několik rovin, buď dáváte, a čekáte i něco zpět, že vás to dobije, nebo dáváte aniž byste něco očekávali, a to já doufám, že se bude dít i tady v centru,“ řekl Opatrný.

Přejezd republiky byl pro ně jakýmsi symbolem dobrovolnosti. „Doufáme, že se toho lidé také chopí a budou chtít věnovat čas něčemu, co má smysl, stejně jako my,“ řekl Týml.

Na závěrečné etapě je doprovodili handicapovaní kamarádi, kteří s nimi jeli z Čachrova do Klatov. „Během cesty se k nám mohl kdokoliv přidat, pomáhalo nám to, nabíjelo nás to a byli bychom rádi, kdyby to tak fungovalo i dál,“ uzavřel Opatrný.

Oba jezdci předali v cíli šek na 17 921 Kč.