Místní se přitom shodují na jednom. Tak rychle ještě hladinu řeky stoupat neviděli.

„Manželka mi volala, abych hned přijel s větším autem, že musíme naložit všechno z chaty,“ říká Jiří Šrail, který má zahradu s rekreačním domkem asi dvacet metrů od místa, kudy Úhlava normálně protéká. „Během půl hodiny jsme měli na zahradě patnáct čísel vody a ta se neuvěřitelnou rychlostí rozlévala dál,“ dodává. Stejný údiv má ve tváři i žena, která s obavou sleduje hladinu řeky z nedalekého můstku pod přeštickým kostelem. „Jela jsem asi před hodinou od Klatov a kousek za Červeným Poříčím už voda dosahovala téměř k hlavní silnici na Plzeň. Tak rychle jsem nikdy vodu přibývat neviděla,“ říká s obavou v hlase.

Kromě chat a zahrad v Přešticích v neděli večer rozvodněná Úhlava zaplavila i louky směrem k Příchovicím a Lužanům. „Ještě v sobotu se na téhle louce pásly krávy, dnes tam stojí půl metru vody,“ kroutil hlavou mladý pár, který okolí Lužan projížděl na skútru. Hydrologové přitom varují, že vody v korytech řek na Plzeňsku může už během dneška v důsledku očekávaných dešťů dále přibývat.

Hladiny ostatních řek na Plzeňsku ale stoupají jen zvolna, na většině toků by se stávající průtok musel zvýšit zhruba trojnásobně, aby dosáhly prvního stupně povodňové aktivity. Například korytem řeky Střely v Plasích na severním Plzeňsku protékalo včera odpoledne jen asi třicet centimetrů vody. Pohotovost se tu přitom vyhlašuje ve chvíli, kdy hladina dosáhne jednoho metru a šedesáti centimetrů. „Aktuálně je stupeň pohotovosti překročen pouze na Úhlavě,“ řekla Deníku včera odpoledne tisková mluvčí Povodí Vltavy Petra Krainová.

Další vývoj vzestupu hladin se dá podle odborníků jen těžko předpovídat. Podle Marjana Sandeva z Českého hydrometeorolo­gického ústavu, můžeme během pondělka očekávat další přeháňky a bouřky. Lidé žijící poblíž koryt řek mají strach. „Už nás to vytopilo třikrát,“ říká Šrail.

AKTUALIZOVÁNO

9:10 Silničáři uzavírají silnici z Předenic do Snopoušov na jižním Plzeňsku. Rozvodněná Úhlava dosahuje téměř k hlavní silnici ze Štěnovic do Přeštic. U Předenic schází asi 15 centimetrů k zatopení silnice. Zcela pod vodou je většina zahrad v chatové oblasti Nový Mlýn poblíž Předenic.

9:25 Velká voda zatopila několik zahrad v níže položených částech obce Dolní Lukavice. Do chatové oblasti hromadně přijíždějí chataři, aby zachránili, co se dá. Na příjezdu od Předenic vytvořila rozvodněná Úhlava na přilehlých loukách jezero o rozloze několika hektarů.

9:50 Chataři, kteří se neodvezli své věci z rekreačních domků mezi Přešticemi a Příchovicemi, se k nim už pravděpodobně nedostanou. Úhlava zaplavila i příjezdové cesty, po kterých se ještě včera večer dalo do chatové oblasti projet. V okolí Přeštic navíc stále drobně prší.

10:25 V Přešticích pod kostelem je Úhlava stále vylitá z břehů. Místní se chodí dívat ke splavu, kterým se podle jejich slov valí asi třikrát více vody, než obvykle.

10:50 Hladina Úhlavy ve Štěnovicích stoupla za posledních 24 hodin o 120 centimetrů. Korytem momentálně protéká 77 krychlových metrů vody za vteřinu, včera touto dobou to bylo jen 21. Hloubka stoupla ze včerejších 133 na dnešních 253 centimetrů.

11:05 Od včerejšího večera stoupá i hladina Berounky. V Plzni na Bílé Hoře schází do vyhlášení povodňové aktivity 40 centimetrů. Hladina přitom od včerejšího večera stoupá rychlostí 2 cm za hodinu. Hydrologové očekávají, že vody začne rychle přibývat. Ze současných 214 centimetrů by se ještě dnes měla hladina dostat na hranici tří metrů.

11:20 Hladina Úhlavy na jižním Plzeňsku stagnuje, nebo pomalu klesá. Meteorologové ale na dnešní odpoledne i celý zítřek předpovídají další deště.

11:35 Vzestup Berounky v Plzni na Bílé Hoře zrychluje. Poslední měření ukázalo, že hladina stoupla od rána už o čtvrt metru na současných 220 centimetrů.

13:30 Úhlava již tři hodiny klesá. Ve Štěnovicích se dostala na úroveň 238 centimetrů.