Historické události přihlíželi tamní obyvatelé i děti z mateřské školy.

Na věži kostela bývaly vždy tři zvony. Dva velké a malý umíráček. „Za války byly zvony sejmuty a uschovány před hitlerovci. V roce 1946, tedy rok po válce, se rozhodlo, že se zvony opět vrátí na věž. Malý zvon se už ale nenašel a tak se do věže vrátil starý zvon, kterému je letos 501 let. Druhý zvon bohužel nešťastnou náhodou při věšení spadl a rozbil se,“ popisuje historii zvonů starosta Plánice Václav Petrů.

Šedesát čtyři let čekaly Pláničtí na to, až věž kostela bude opět kompletní. „K 500. výročí města Plánice se zastupitelstvo dohodlo na tom, že nechá chybějící velký zvon za 450 tisíc korun vyrobit. Jeho odlití jsme zadali zvonařské dílně Rudolfa Petra Manouška. Tento zvon nese nápis Město Plánice a letopočet 2010. Pak jsou na něm značky zvonařské dílny a místa, kde byl odlit. Druhý zvon, sv. Václav, který budeme využívat jako „umíráček“, vznikl z iniciativy plánického občana Jaroslava Hošťálka, který byl i iniciátorem sbírky, která se prováděla mezi obyvateli města. Na tento zvonek bylo potřeba 42 tisíc korun. Ty se podařilo vybrat, a tak se u Manouška odlil i tento malý zvon,“ dodal Petrů.

Velký nový zvon je laděn na základní tón ais 1 tak, aby byl sladěn se současným starým zvonem na věži. „Ani tento nový zvon od města Plánice není žádný drobeček. Váží 497 kilogramů a jeho spodní průměr je 916 mm. Zvon byl vyráběn na zakázku a liší se od ostatních jak výtvarnou výzdobou, tak speciálním laděním, takže nelze tento zvon použít na žádné jiné věži. Vyráběl jsem ho čtyři měsíce. Samotné odlití je jen třešničkou na dortu. Tomu všemu totiž předchází obrovské množství práce s výpočtem a stavbou formy. Vyráběl jsem i malý zvon, který váží 30 kg a který byl na věž umístěn jako první kolem půl jedenácté dopoledne. Oba zvony vznikly v mé dílně v městě Asten v Holandsku,“ řekl Deníku zvonař Manoušek. Aby mohly být zvony na věž znovu zavěšeny, musela projít kompletní rekonstrukcí i zvonová stolice, která byla dokončena v minulém týdnu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

„Je to krásný pocit, když vidíte, jak se sen několika generací naplňuje. Je to hřejivý pocit obzvláště pro mě, když vím, že jsem na tom, že na věži máme opět kompletní stav zvonů, měl podíl,“ říká dojatě Jaroslav Hošťálek.

Událostí pro město bylo i slavnostní vysvěcení nových zvonů biskupem F. Radkovským, které se konalo o uplynulém víkendu, 25. září.