„Naše soutěž je pro ty hasiče, kterým by mohla vadit nestabilní bariéra, příliš dlouhý úsek trati, malé okno nebo křehká lávka. Myslíme na ty, kteří mají pořádnou tělesnou konstituci, pro ty také připravujeme disciplíny," řekl Deníku člen výboru pořádajícího SDH Štěpánovice Pavel Touš.

Podmínkou startu v této soutěži bylo, že pětičlenné družstvo musí vážit minimálně 500 kilogramů. Rekord drží již osm let družstvo z Chudenína, kterému ručička váhy navážila těžko uvěřitelných 768 kilogramů. Chudenínským sice váha letos navážila přes 700 kilogramů, ale na rekord to nestačilo. Na startu tedy nebyli vidět žádní subtilní atleti. Hmotnost byla na startu velmi důležitá, neboť od ní se odečítal čas dosažený mužstvem a výsledek určil vítěze.

První disciplína, která byla pro borce nachystaná, tomu také odpovídala. Označená byla jako „štafeta kolem stolu". Princp hry byl jednoduchý: hasič musel oloupat a sníst vajíčko uvařené natvrdo. Poté co vajíčko snědl, musel vypít půllitr piva. Štafetový kolík nahradilo pouhé položení prázdné sklenice na desku stolu. Vše bylo podřízeno myšlence, že XXL hasičům vyhovuje tato štafeta lépe než klasická běžecká. Mnozí při pohledu na uvařené vajíčko zbledli. „Kdybych to byl býval věděl, nesnídal bych dnes ráno vejce," posteskl si Miroslav Hošek z Chudenína.
Po štafetě bylo na řadě lano. Kdo by čekal obyčejné přetahování, zmýlil by se. Dva členové soutěžního mužstva museli lanem točit a zbylí tři přes něj skákali. Počítal se počet přeskoků za minutu. Sladit pohyby tak, aby tři přeskakující skočili najednou přes lano, dalo mnoho práce a mnohdy byla neúspěšná snaha korunována bouřlivým smíchem z publika. Bylo vidět, že hasiči nejsou žádné vychrtlé baletky, některé mužstvo stihlo v časovém limitu jen dva přeskoky. Až poté došlo na přetahování lanem. Na hasičské soutěži nesmí chybět ani požární útok a nejinak tomu bylo i ve Štěpánovicích.

V lítém boji dokázali zvítězit těžkotonážní hasiči z Chudenína. Ti byli v roli favoritů již od úvodního vážení.