Slavnosti odstartovala v pátek odpoledne bavorská dechovka, páteční večer pak vyvrcholil vystoupením skupiny Arakain. Sobotní program začal ukázkou zásahu železnorudských hasičů.

Cílem organizátorů bylo, aby si z hudebního programu vybral každý. „Program je především hudební, zaměřený Tradiční byla sobotní ukázka zásahu hasičů, i ta se stále vylepšuje, jak mají stále modernější techniku, počtvrté se na slavnostech v sobotu představila fotbalová Kozlovna Ládi Vízka, letos poprvé šlo o charitativní utkání, bylo na podporu nadačního fondu Šance onkoláčkům,“ přiblížila za organizátory vedoucí železnorudského informačního turistického centra Ivana Vilišová.

V posledních letech se Železnorudské slavnosti přestěhovaly z centra města do areálu u fotbalového hřiště. „Pro návštěvníky by možná bylo lepší dělat slavnosti přímo ve městě, ovšem taková velká produkce, jako letos s vystoupením Arakainu, už ve městě udělat nejde,“ vysvětlil starosta Železné Rudy Michal Šnebergr. Areál u hřiště Železnorudští postupně rozšiřují a vylepšují.

„Každý rok jsou slavnosti větší a větší. Letos jsme vzhledem k vystoupení Arakainu museli postavit větší pódium, než bylo třeba v loňském roce, zvětšit se musel i celý prostor slavností,“ dodal Šnebergr.

Ani letos si nenechal slavnosti ujít železnorudský senior Stanislav Bartl, který se kvůli tomu dokonce vrátil z lázní. „Železnorudských slavností se účastním pravidelně každým rokem. Drží to člověka nad vodou, je to tradice a má to smysl. Lidé se tu baví, je tu hudba, dobré jídlo, dobré pití. Vrátil jsme se kvůli tomu z lázní, Rysí slavnosti mi utekly, to jsem byl v Třeboni, tak jsem teď vrátil včas, abych se zúčastnil Železnorudských slavností. Byl jsem na všech ročnících od samého počátku a pokud mi zdraví dovolí, budu se zúčastňovat až do smrti,“ slíbil Bartl.