„Jde o pochod lidí a koní, kteří jdou patnáctikilometrový okruh po okolních studánkách. Na konci na všechny čeká táborák, občerstvení, muzika a zpívaná u táboráku. Chceme tím zahájit jednak koňskou sezonu a také oslavit začátek jara a dobu hojnosti," uvedla organizátorka Kateřina Černá.

Nápad uspořádat tuto akci vznikl u její kamarádky, která se o této staré české tradici dočetla. „Řekly jsme si, že by bylo fajn něco takového udělat. Sejdou se tady místní lidé a také „koňáci". Loňský ročník se nám velice povedl, bylo spousta lidí i koní, skvělá atmosféra, tak nebylo jiného zbytí a museli jsme udělat i druhý ročník," řekla Černá a dodala, že doufá, že zahájí novou tradici, a že se tak budou scházet každý rok.

To by přivítali i Pláničtí. „Není tady moc akcí, které by se konaly pravidelně každý rok, takže určitě bude dobře, když to neskončí po dvou ročnících. Je to pěkná akce. Když se vydaří počasí pěkně se projdeme," uvedla jedna z pěších účastnic Martina Vránová. Akce se zúčastnili nejen Pláničtí, ale také lidé z širokého okolí.