Nešlo o nedočkavé houbaře, nýbrž o účastníky tradičního Pochodu pohádkovým lesem. Letošní ročník byl v pořadí již dvanáctý a na malé i velké čekali Mach a Šebestová, Mrazík s Nastěnkou a mnozí další.

„Ačkoliv hlavním pořadatelem akce je tradičně Farní divadelní spolek z Plánice, do organizace se pravidelně výrazně zapojuje celá řada dalších institucí z celého regionu. Bez nich a všech dalších dobrovolníků by se tato akce nemohla uskutečnit,“ říká Marie Hnojská z Farního divadelního spolku Plánice a dodává, že letos se do akce zapojilo na 120 dobrovolníků. „Zvláštní poděkování také patří hasičským sborům Habartice, Zdebořice a také plánickému faráři, který před zahájením od 13 hodin vedl ve zdebořickém kostele mši svatou. Mikroregion Plánicko a MAS Pošumaví dokonce poskytly dotaci,“ dodal další člen Farního divadelního spolku Plánice Vladimír Kábrt.

S pomocí kouzelného sluchátka zahájili pochod Mach a Šebestová, herci z ochotnického spolku Rynek. Slunečné počasí a krásná příroda přilákaly rekordní množství lidí, pořadatelé jejich počet odhadují na patnáct set. „Někteří lidé pojali pochod více turisticky a celou trasu prošli takřka bez zastavení. Ale ti ostatní, a naštěstí jich byla většina, si opravdu užívali jednotlivá pohádková zastavení. Nechyběly tradiční soutěže pro děti, od skákání v pytlích po střílení ze vzduchovek s habartickými myslivci,“ pochvaluje si Kábrt, který si v lese zahrál Macha a od dětí se mu za výkon dostalo pochvaly.

„Nejvíce se mi líbil tělocvik v Turbo škole u Macha a Šebestové a vysvědčení, které jsem tam dostala,“ sdělila nám sedmiletá Marcelka Kovandová z Týnce. Pro jiné děti byl ale větší zážitek hotel U Supa a úžasná byla také pohádka Mrazík v podání hasičů z Číhaně. Klukům se zase nejvíce líbily rytířské a loupežnické souboje, letos dokonce se dvěma šermířskými skupinami. „Nezapomenutelná byla ale i vědma, čerti, strašidla a další pohádkové postavy. Zkrátka celá akce se náramně vydařila,“ neskrýval spokojenost Kábrt.

Na habartické návsi bylo přichystáno občerstvení a pohádková diskotéka v podání Jiřího Mazance. Závěrečnou tečkou za povedenou akcí byl pak hromadný zpěv písně Ach synku synku za doprovodu dechové kapely OBŠUKA. Jak nám řekl další hlavní pořadatel Milan Novák, touto písní končí pochod každoročně. „Bylo to přání pana faráře Žáka, který tuto tradici před dvanácti lety založil,“ vysvětlil. Tak zase za rok.