Již 25. ročníku soutěže Mladý zahrádkář se zúčastnilo 14 soutěžících v kategorii mladších žáků a 11 soutěžících v kategorii starších žáků. Soutěž Mladý zahrádkář má dvě části, vědomostní test a poznávání květin. Vědomostní test má 40 testových otázek a je cílený na učivo základních škol. V poznávací zkoušce je obsaženo 40 vzorků rostlin.

V kategorii mladších žáků se nejlépe umístila Eliška Steiningerová ze ZŠ Vrhaveč, na druhém místě byla Klára Denková ze ZŠ Strážov, na třetím Ladislav Kořán. V kategorii starších žáků zvítězily se stejným počtem bodů žákyně ZŠ Plánice Michaela Soběhartová a Adéla Majerová, na třetím místě Jana Kopačková. Vítězové daných kategorií dále postupují do celostátního kola v Praze.

Zároveň se na půdě Střední zemědělské a potravinářské školy konala floristická soutěž. Té se zúčastnilo 14 soutěžících, z toho 12 žáků v kategorii 6. – 9. třída a dvě soutěžící v kategorii juniorů. Soutěžící mají za úkol přednést před porotu kytici vázanou a kytici vypichovanou.

V kategorii 6. – 9. třída si nejlépe vedla Jana Karhanová ze ZŠ Čapkovy, v juniorech zvítězila Karolína Bohůnková ze SŠZP. První místa floristické soutěže budou reprezentovat Klatovy v zemském kole v Praze.

Každým rokem zájem o soutěž stoupá. „Hlavním cílem je podpořit zájem mládeže o přírodu,“ uvedl předseda okresního sdružení Českého svazu zahrádkářů v Klatovech Josef Novotný.

Lucie Denková