Podmořský svět, zoo, šmoulí domeček se zahrádkou, želva, auto, drak, miminko, halloween. To a mnoho dalšího bylo k vidění na akci Velké dortování, která se konala ve sportovní hale v Janovicích nad Úhlavou. Tam se sešlo čtyřiadvacet amatérských cukrářů, aby předvedli své umění.

„Tato akce nás napadla proto, že jsme od ledna dělali několik kurzů zdobení dortů a mělo to velký úspěch, tak jsme si řekli, že je škoda nevyužít šikovných ručiček těch lidí. Zkusili jsme vyhlásit první ročník téhle soutěže, přihlásilo se 24 soutěžících a diváků chodí tolik, že se sem asi ani nevejdou. Soutěžící dělají dorty s marcipánem, s krémem nebo kombinované techniky. Oslovili jsme velkou řadu sponzorů, bez kterých bychom tohle uspořádat nemohli. Díky nim dostanou soutěžící velmi pěkné ceny. Polovinu soutěžních dortů dostanou poté děti v Bystřici a druhou polovinu děti v Klokánku. Jeden ze sponzorů oběma navíc ještě věnuje poukaz na 15 000 korun na zájezd," sdělila vedoucí Městské knihovny v Janovicích nad Úhlavou Eva Semelová, která akci organizovala.

Přiznala, že bylo hodně těžké celou akci zorganizovat. „Bez pomoci dobrovolníků, kterých mi pomáhalo hodně, by to ani udělat nešlo. Velký kus práce udělaly Zuzana Trefancová a Barbora Mašková," dodala Semelová.

Dorty hodnotila porota složená z učitelky odborného výcviku Střední zemědělské a potravinářské školy v Klatovech Evy Sedláčkové, Zuzany Trefancové, která pořádala kurzy zdobení dortů a laického porotce Jana Vítovce. Vyhodnocena byla první tři místa a udělena byla i cena diváků. Ale ani ostatní soutěžící neodešli s prázdnou, pro každého byla připravena odměna za jejich práci.

Mezi dorty bylo hodně těžké vybrat ten nejlepší. „Jsem z dortů nadšená, úplně a doslova. Bude to moc těžké rozhodování, protože i když něco nevypadá moc hezky, tak to dělají s takovou láskou a takovým zaujetím, že se to hodnotí víc než výsledný efekt. Jsem profesionál, takže je to u mě trochu těžší, dívám se na vzhled, ale i na to, jakým způsobem to dělají, ale snažím se však od toho oprostit a dívat se v tomhle případě na vzhled," uvedla předsedkyně poroty Sedláčková.

Mezi soutěžícími byla i šestnáctiletá Eliška Podaná. „Soutěžíme zde s kamarádkou s dortem halloween. Přijely jsme sem, abychom si vyzkoušely, co už umíme. Dělaly jsme dort podle naší fantazie, předlohu jsme ani žádnou neměly. Já peču hodně ráda, dělám dorty i pro známé. Moc mě to baví, ráda něco tvořím, proto jsem se šla učit cukrářkou, abych se tomu mohla více věnovat. Nejčastěji dělám auta, zvířata a podobně," řekla Deníku Podaná.

Někteří přišli strávit hezké odpoledne a podpořit dobrou věc. „Přihlásila jsem se do téhle soutěže kvůli synovi, abychom si to tady spolu užili. Pomáhá mi dělat drobnosti na dortu. Dalším důvodem bylo i to, že se kolem Vánoc vždy účastníme charity, takže tohle je i taková zábavná forma jak pomoci. Dělali jsme draka. Dělám tyhle dorty čtyřikrát do roka, když mají děti svátek a narozeniny. Pro děti mě to baví dělat, ale živit bych se tím nechtěla," sdělila soutěžící Kristýna Kameníková.

Diváci nešetřili obdivem. „Je to nádhera. Kdybych měl být porotcem, tak bych vůbec nevěděl jak vybrat ten nejlepší. Všechny jsou originální a krásné. Nikdy bych neřekl, kolik může být podob dortů. Jsem překvapený a všechny soutěžící tady obdivuji," neskrýval své pocity Petr Jelínek, který se přišel na dortovou akci podívat.

Po náročném porotcování si první místo vybojovala Dana Petličarovská s autem, druhé místo získala Kristýna Kameníková s drakem a na třetí příčce se umístila Jitka Kreslová s želvou. Největší obdiv diváků měli včelí medvídci Lenky Jelínkové.