Desítky příznivců turistiky se sešly v Plánici na jubilejním desátém pochodu Po Křižíkově stezce. Na účastníky čekalo 17 km trasy z Plánice do Klatov, na které je provázela mlha.

„Jde o desátý ročník pochodu. Založil ho biskupský vikář, dřívější farář v Plánici Josef Žák. V roce 2005 šel pěšky, obhlížel svoji farnost a došel do Habartic a pak až do Klatov i se svými známými a moc se mu to zalíbilo, tak dal dohromady pár seniorů a už se šlo. Poprvé jich šlo asi 25 a každým rokem se postupně počet účastníků zvyšuje. Šlo se i druhý den po orkánu Kiril, takže jsme přecházeli polomy a podobně," sdělila organizátorka pochodu Anna Ornová.

Na letošním pochodu se sešlo okolo sedmdesáti účastníků. Mezi nimi byli také manželé Stehlíkovi z Klatov. „Ani nevím, po kolikáté ho jdeme, ale myslím, že popáté. Přivedli nás k tomu přátelé, kteří tady jsou, i když jsou starší, s nimiž se rádi potkáváme, a také pro to, abychom něco udělali pro sebe i v zimě. Moc se na dnešní pochod těšíme," řekla Jana Stehlíková z Klatov, která šla se svým manželem Václavem.

Jako tradičně nechyběla na startu ani paní Křižíková v podání Marie Paluskové, která za čtrnáct dní oslaví krásné kulaté 90. narozeniny. „Když se pochod zakládal, tak jsem dostala za úkol být stylově oblečena jako paní Křižíková, a tak chodím stále. Tradice pokračovala, tak jsem se tak oblékala pořád. Letos už jsem ale řekla, že je to naposledy. Mnohokrát se mi stalo, že si mě lidé s paní Křižíkovou pletli. Můj otec měl pana Křižíka jako kamaráda, tak mám na něj i já hezké vzpomínky. Naposledy jsem ho viděla, když tady mluvil na radnici a říkal, že si pamatuje vše, co prožíval u kostela s kamarády. To se mi zapsalo do paměti a ráda na to vzpomínám," svěřila se Marie Palusková z Plánice.