Teploty okolo nuly neodradily šedesát dobrovolníků, kteří přijeli na Šumavu sázet stromky.

„Sázelo se na Českých Žlebech, na Modravě a na Prášilech a podařilo se vysázet zhruba 1300 stromků. Této akce se zúčastnili lidé z celé republiky, například z Nymburka, z Českých Budějovic a z Rokycan. Byli to lidé, kteří se opravdu rozhodli Šumavě pomoci. Čáru přes rozpočet nám udělalo počasí, protože třeba na Modravě celý den sněžilo a na Prášilech a v Českých Žlebech pršelo. Lidé pracovali i přesto, že byli promočení a zmrzlí,“ informoval mluvčí Správy NP a CHKO Šumava Pavel Pechoušek.

Národní park se rozhodl, že těchto šedesát statečných odmění. „Chceme udělat informační tabule, do kterých vyryjeme jména sázejících lidí, postavíme je na místa, kde se dnes sázelo. Další sázení plánujeme na jaro, možná na Velikonoce. Rozhodně to dnešní akcí nekončí a budeme dále pokračovat,“ dodal Pechoušek.

Vysadit několik stromků přijel i devítiletý Petr Blažíček z Prahy. „Přijel jsem sem se svojí maminkou, abychom pomohli zelené Šumavě,“ řekl Blažíček.
Akce se zúčastnil také zpěvák Marek Ztracený, který sázel na Prášilech, a režisér Zdeněk Troška v Českých Žlebech.

Správa Národního parku Šumava každoročně vysazuje zhruba 600 až 800 tisíc stromků. Jde převážně o jedli, buk, jeřáb a javor, do určitých lokalit i smrk. „Vše se dělá podle předem připraveného projektu zalesňování, který se vždy dělá přes zimu. Zalesňuje se ve dvou fázích, na jaře a na podzim. Tímto jsme chtěli demonstrovat, že národní park jen stromy nekácí, ale také vysazuje a počet vysazovaných stromů se každoročně navyšuje. To právě z důvodu toho, že nám vznikají po kácení prázdné lokality, které musíme znova zalesnit. Každoročně máme nabídky od firem, které nám pomáhají se zalesňováním, s ostatními pěstebními pracemi, s nátěry sazenic proti škodám způsobeným zvěří a tak podobně,“ vysvětlil náměstek ředitele Správy Národního parku Šumava Tomáš Fait.