„Tuto akci děláme každý rok na podzim v rámci Týdne knihoven. Během ní byli vyhlášeni vítězové soutěže Janovice nad Úhlavou očima dětských čtenářů, kterou jsem vyhlašovala na jaře. Soutěž byla určená pro děti a rodiče, protože bylo cílem je do toho zapojit. Měli v Janovicích a okolí vyfotit, co se jim líbí a poslat mi to," informovala vedoucí knihovny v Janovicích nad Úhlavou Eva Semelová.

Přihlášené fotografie byly poté dány na facebook, hodnotili je čtenáři i profesionální fotografové. První místo si za svoji fotografii Východ slunce vysloužila Vendula Webrová, druhé místo získala Martina Lišková (Janovice pod sadem) a třetí místo David Holeček (Jez na řece Jelence). Zvláštní ocenění získali čtenáři, Dominik Veselák a Lea Veseláková.

Dále bylo součástí tvořivého víkendu knihovnické tvoření s Natálií Vítovcovou. „Malujeme na hedvábí, pleteme z pedigu, vyrábíme záložky do knih nebo náušnice z fima, děláme mejdlíčka, zdobíme perníčky, pracujeme s korálky a podobně," popsala Semelová a dodala: „Akce už je tradiční a navštíví ji vždy okolo tří set lidí z celého kraje, protože sem jezdí lidé z Rokycan, ze Kdyně, z Domažlic a podobně. Ti se vždy ptají, kdy už bude další tvoření."

Jednou z lektorek byla Pavla Škutová z Klatov, která předváděla výrobu z fima. S tou sama začala před dvěma roky, kdy výrobky poprvé zahlédla v časopise a uchvátily ji. „Vesměs jde o korálkové náušnice, zvířátka a různé miniatury. Vyrábí se lžičky, zdobí se cernitem hrníčky, dále si mohou lidé něco vymodelovat sami nebo použít formičky," uvedla Škutová a přidala popis práce: „Zpracujete fimo, umodelujete si, co chcete, upečete a je hotovo."

Podle jejích slov je o tuto techniku velký zájem, a nejen u dětí, ale i u dospělých.

Ruční práce zlákaly na akci také jednoho tatínka, který tam přijel se svými dětmi. „Pro děti je to moc pěkná akce. Myslím si, že se tady vyblbnou, vyzkoušejí si, co nechá vyrobit a co ne. Vyzkoušel jsem si všechny techniky, ale nejlepší bylo zdobení perníčků, protože ty se nechaly sníst," přiznal Marek Beneš ze Kdyně.