Koná se zde totiž soutěž o nejlepšího sekáče Klatovska. K vidění jsou muži v tradičních krojích, někteří mají s sebou i několik druhů kos.

Podrobnosti o soutěži mi prozradí organizátor sekáčského klání Peter Pošefka. „Tato akce je doprovodným programem k oslavám Dne evropského dědictví, které se zde konají. Protože jde o nultý ročník, tak to zatím nebudeme pojímat jako soutěž, ale spíše chceme seznámit návštěvníky a hlavně děti s tím, jak se kdysi sekalo, jak se klepají kosy, jaké druhy kos existují a podobně. Přijeli sem sekáči ze Slovenska, Moravy, Domažlicka, Plzeňska, kteří ukáží, jak správně sekat. Pro ostatní, kteří se přihlásí jsou připraveny pole pět krát pět metrů, tam se mohou předvést. Pokud se to ujme a bude zájem, tak bychom chtěli příští rok udělat první ročník a už s oficiálními pravidly,“ řekl Deníku Pošefka, který sám přiznává, že kosou sekat neumí.

Prásk, prásk, slyším za sebou a vidím jednoho ze sekáčů, jak práská bičem. Poté mi vysvětluje, že takto dříve svolávali ovce na pastvách. A už se začínají scházet i ostatní sekáči. Mezi nimi je také Jan David ze Spůle u Janovic nad Úhlavou, který jezdí i na sekáčské závody po celé České republice i do zahraničí. Současně je také spoluorganizátorem akce, neboť s tímto nápadem přišel on, aby se tato soutěž udělala i v Klatovech. „Dnes to bereme jako takovou exhibici, kde chceme lidem ukázat, že sečení kosou je lepší než motorovou sekačkou. Soutěžnímu kosení se věnuji tři roky a mám tady kamaráda, který mě k tomu přivedl. Vozil jsem ho na závody v sečení a jednou došlo k tomu, že mi řekl: „Pročpak bys taky nemohl sekat?“ A tím to začalo. Sekával jsem jako kluk, tak jsem si to zopakoval a dal se do toho znova. Teď se těším na každé sekání. Nechal jsem kvůli tomu udělat kroj, protože jsou závody, kam se bez kroje nesmí,“ sdělil David.

A tu už přicházejí i chlapi s kosami, kteří si chtějí vyzkoušet něco nového a nebo se ještě něčemu dalšímu přiučit. A už za sebou slyším: „Tomu to jde, to je záběr.“ Diváci obdivují jednoho ze sekáčů, který má 120 cm široký záběr a pole zdolá pár pohyby kosou.

Zasekat si ale přišli i tací, kteří to berou jako legraci a odreagování. „Mně sekání přijde jako relax a i taková rozcvička pro lepší fyzičku. Ale dneska jsem tady spíše pro srandu. Už jsme zkoušel leccos, třeba couvat s traktorem, tak dnes jsem přišel zkusit tohle,“ svěřil se Miloš Husník z Újezdce u Měcholup.

Každý si vyzkoušel, jak se jim tráva v parku seče, a nyní už si losují svá soutěžní pole a jdou na to. Sekání hodnotí sekáči „profesionálové“, nedívají se na čas, ale na postoj, styl sekání a kvalitu. Mezi soutěžící se přihlásila i jedna zástupkyně něžného pohlaví. Nenechá si do sekání povídat a ani když už mají muži posekáno, tak se nevzdává a chce si své políčko dosekat sama. A už je hotovo. Nyní se všichni schází k vyhodnocení. Nejlepším sekáčem Klatovska se stává Miroslav Šobr. Druhé místo si vysekal Petr Vobrouček a třetí obsadil zaručeně nejstarší účastník Miroslav Toman s ročníkem narození 1933.

Připraveno je zde i vyžití pro děti, mohou si zajezdit na raftu, vyrobit si něco ve výtvarné dílně, vyzkoušet terénní koloběžky. Celý se zde střídají hudební i divadelní vystoupení. Každý si přijde na své.