„Jde o hraný historický třídílný dokument. I když se celý děj odehrává v Německu a mapuje vznik, vývoj a zánik rytířstva, točí se především v Čechách. Seriál natáčí německá televize ZDF," informoval kastelán hradu Švihov Lukáš Bojčuk. Rytíři jsou třetím snímkem, který filmaři v letošním roce ve Švihově natáčeli. „Letos se tu točily scény do seriálu Borgiové, ale i do snímku Tři mušketýři," prozradil kastelán, který má z natáčení na hradě radost. „Každé natáčení je pro nás přínosem především do hradní pokladny. Příjmy z natáčení tak v letošním roce dorovnaly například ztráty ze špatné turistické sezony," doplnil Bojčuk.

Rytíře ve Švihově natáčí německý režisér Carsten Gutschmidt. „Pan režisér zná české hrady a zámky a má za sebou už několik historických natáčení v Čechách, takže znal i Švihov. Když jsme sem jeli, už jsme věděli, kde chce jakou scénu a záběr natáčet. Natáčíme v interiérech, na nádvoří, ale i v blízkosti hradu," vysvětlila Denisa Weisbauerová ze štábu, který pro televizi seriál zajišťuje.

Komparz a herci

V seriálu Rytíři si zahrála i spousta českých herců a komparzu. Ten filmaři nabírali i na Klatovsku. „Potřebovali jsme hodně herců do komparzu i do epizodních rolí. V celém snímku jde pouze o české herce. Kromě lidí přímo z ulice si zde zahrálo i několik herců z oblastních divadel, kteří jsou pro českého televizního diváka téměř neznámí. Na rozdíl od Čech jsou ale známí například ze zahraniční produkce," pokračuje Weisbauerová. Jedním z nejznámějších herců, které zde můžete během natáčení potkat, je Jiří Bábek, kterého diváci mohou znát například coby policistu z filmu Bobule I, ze seriálu Gympl nebo z filmu Petra Zelenky Případy obyčejného šílenství.

„Natáčení se mi líbí, se štábem se mi pracuje moc dobře. A i když mám sježděno coby vodák spousty hradů a zámků zejména v jižních Čechách, na hradě ve Švihově jsem poprvé," přiznal Deníku herec Bábek. Deník ho zastihl přímo v kostymérně, když se oblékal do jednoho z historických kostýmů. „Historické kostýmy jsou šíleně nepohodlné, těžké. Přiznám se, že pro současného chlapa jsou dost nepříjemné například punčocháče, které jsou ke kostýmu nutností," dodal herec.
Podle produkce je natáčení celé minisérie ve své polovině. „Čeká nás také natáčení velkých bitevních scén. Ty ale nemůžeme natáčet ve Švihově u hradu, protože na to potřebujeme velké pláně. Ve Švihově se ale budou natáčet některé scény s koňmi a podobně," dodala členka štábu.

Filmaři se na Klatovsku stali obětí zlodějů. „V Klatovech jim vnikl v noci z 15. na 16. října neznámý pachatel do vozidla u hotelu. Odtud jim byla odcizena navigace, vrtačka s kufříkem, drátěná nýtovaná košile a dvanáct replik historických mečů. Poškozením vozidla a odcizením věcí jim vznikla škoda 83 500 korun," informovala policejní mluvčí Dana Ladmanová.