Klatovy – Prohlédnout si výrobu dortů a pečiva v novém centru odborného výcviku, ale třeba i pohladit si poměrně netradiční pomůcku – skoro pětimetrovou krajtu – mohli v pátek návštěvníci Střední školy zemědělské a potravinářské v Klatovech, která pořádala den otevřených dveří.

„Návštěvníci si mohou kromě obou budov školy, školní jídelny a domova mládeže prohlédnout i nové centrum odborného výcviku a celoživotního vzdělávání v potravinářských a navazujících oborech. Tam vidí v praxi konkrétní dovednosti cukrářů, pekařů, kuchařů i kuchařů – číšníků. Zatím, po polovině dne, mohu říci, že jsem se zájmem o studijní i učební obory spokojen,“ hodnotil krátce před polednem ředitel školy Vladislav Smolík.

Jedním z lákadel byl i školní mazlíček. „Je to jedna z našich školních rarit, krajta tygrovitá tmavá. Je stará asi čtrnáct let, měří přibližně 4,6 metru a váží padesát kilogramů. Využíváme ji samozřejmě při výuce, žáci si ji ovšem i půjčují třeba na chodbu, na jaře a v létě i ven, fotí se s ní a podobně. Než pomůcka, je to spíš taková atrakce,“ smál se učitel Josef Malík. Krajta ovšem není jediným školním hadem. „Máme tady ještě dvě krajty královské, korálovku sedlatou a hroznýšovce,“ vyjmenovala některé další studentka třetího ročníku agropodnikání Jitka Matějová, zatímco se jí kolem ruky omotávala školní užovka Žofinka.