Studenti Střední zdravotnické školy (SZŠ) Klatovy učili ve Štěpánovicích řidiče první pomoc. Řidiči si mohli studentů ptát, doplnit se znalosti, vyzkoušet si poskytnutí první pomoci na figurínách.

„Jde o dopravní akci, která se koná už třetím rokem. Je zaměřená na řidiče, kteří se chtějí orientovat v poskytování první pomoci. Ne každý řidič má každý rok odborná školení, která absolvuje v rámci svého povolání. U mnoha řidičů zjišťujeme, že neumí poskytnout první pomoc. Proto nabízíme tuhle možnost, aby v případě dopravní nehody, které se řidič buď sám zúčastní nebo kolem ní pojede, uměl pomoci, aby si věděl rady. Samozřejmě poskytnutí první pomoci ukládá za povinnost i trestní zákoník, podle kterého mohou řidiči dostat za neposkytnutí první pomoci až tři roky odnětí svobody. Ale jak jsme bohužel i dnes zjistili, tak jen málo řidičů umí poskytnout první pomoc,“ informovala tisková mluvčí klatovské policie Dana Ladmanová.

„Myslím si, že tahle akce je velice prospěšná, protože znalost první pomoci veřejnosti není na příliš dobré úrovni. Pokud lidé měli nějaké znalosti první pomoci, tak už mohou být navíc zastaralé, neboť se na doporučení evropské rady mění například intervaly resuscitace. Podle mého názoru je osvěta určitě na místě, i podle toho, jaké jsou statistiky dopravních nehod. Osobně vidím následky dopravních nehod v nemocnici, a řada z nich by mohla být menší, pokud by lidé uměli poskytnout první pomoc,“ řekla učitelka odborných předmětů na SZŠ Dagmar Caletková.

Žáci řidiče vyzkoušeli a poté jim znalosti doplnili. „Učil jsem se první pomoc už na základní škole a trvalo mi asi měsíc, než jsem si byl jistý, že bych ji uměl poskytnout. Řidiči nějaké základy umějí, ale mají problémy třeba s poměry, kolik stlačení a kolik vdechů při resuscitaci. I když ve finále je to asi jedno, hlavně že se snaží zraněnému pomoci. Největší problém mají lidé s masáží srdce,“ sdělil student třetího ročníku SZŠ Daniel Láska.

Akci si chválili i samotní řidiči. „Podle mě je tahle akce super. Přesto že jsem pospíchal, tak jsem se šel podívat a poslechnout si to. I když to jsou základy, které by každý měl znát nebo alespoň zčásti. Ale i já jsem si řadu věcí osvěžil a nějaké si i doplnil,“ řekl jeden z řidičů, Milan Funfálek z Klatov.