„Dort, který jsme vyráběli, si u nás objednalo město Dobřany z jižního Plzeňska. Chtěli po nás vyrobit netradiční velký dort, který měl být jejich hlavním darem pro spřátelené město Dobřany v Orlických horách. Pro nás byla výroba takového dortu výzvou," říká zástupkyně ředitele Střední školy Horažďovice Jitka Englerová

Studenti školy z oboru cukrář vyráběli dort dva dny.

„Jeden den se vyráběly korpusy a další potřebné ozdoby a doplňky. Druhý den se pak dort montoval a zdobil. Celkem se na něm podílelo sedm lidí. Hlavní díl práce byl ale na bedrech Ivany Šťastné, Jany Volmutové a studentky třetího ročníku oboru cukrář Venduly Harantové.

Dort, který byl v Horažďovicích vyroben, každého upoutal rozměry 50 x 100 centimetrů. Jeho váha byla neuvěřitelných 30 kilogramů," pokračuje Englerová.

„Asi nejtěžší bylo vymyslet, jak bude dort velký, široký, jak bude vypadat, a hlavně, jak ho zabalit, aby byl schopen převozu do Orlických hor a nepoškodil se. Naštěstí se vše vymyslelo. Nechali jsme zhotovit u pana Kareše speciální dřevěnou přepravku s víkem, do které se pak celý dort umístil. Naložil se a celou cestu byla přepravka obložena plastovými lahvemi s ledem, aby dort udržel svůj vzhled," popisuje pozdější přepravu zástupkyně ředitele.

Samotná výroba dortu byla ruční práce. Cukrářský skvost byl zdoben různými ozdobami, které cukrářky samy vyráběly a nebo k tomu použily různých forem, formiček a zdobítek.

„Dort si u nás převzala místostarostka Dobřan a senátorka Dagmar Terelmešová. Když výrobek viděla, byla nadšená. Dort se líbil, a tak věříme, že v družebním městě udělal stejnou radost, jakou jsme z něj měli my, když jsme ho dokončili. Dokázali jsme si, že i něco takového jsme schopni v naší škole vyrobit, a tak je to pro nás také výzva k tomu tento dort velikostí a váhou překonat," přeje si ředitel školy Vladimír Greger.

„Výrobky studentů z Horažďovic dobře znám. Vždy jsem byla spokojená s jejich kvalitou, a tak jsem se zeptala, zda by byli schopni takový dort pro naše město vyrobit. Škola souhlasila a z výsledku jsme byli nadšeni. Ten dort byl jediným darem, který jsme do Dobřan v Orlických horách vezli. I tam měl ohromný úspěch a každý si ho na památku fotografoval. Byl i chuťově výtečný. Všem, jež se na výrobě našeho daru podíleli, bych chtěla jménem města Dobřany i jménem svým poděkovat," sdělila Deníku Dagmar Terelmešová.