Vzácní ara araranga nebo aratinga zlatý, ale i běžní kanáři byli od pátku do neděle k vidění v budově Sportovně střeleckého klubu v Lubech. Klub chovatelů exotického ptactva Klatovy tam totiž pořádal pravidelnou podzimní výstavu.

Návštěvníci mohli vidět více než dvě stovky exotických ptáků zhruba padesáti druhů. „Vystavujeme velké papoušky, a to i velmi vzácné druhy, které nejsou k vidění ani na leckterých větších výstavách. Pak tu máme i drobné exoty, také včetně vzácnějších druhů. Díky tomu, že máme i spoustu členů odjinud, třeba i z Prahy, tak nám na výstavu vozí různé rarity. Máme tu i kolekci kanárů, barevných i tzv. postavových, tak se říká vyšlechtěným, kteří mají nějakou zvláštnost na hlavě, mají tedy jinou „postavu"," řekl Deníku předseda klubu Antonín Korec.

Ceny vzácných velkých papoušků se pohybují až ve stovkách tisíc korun a jejich chov je poměrně náročný. Pro začínající chovatele jsou podle Korce nejvhodnější běžné druhy. „Ideální jsou například andulka nebo korela, které jsou nenáročné na chov," poradil Korec.
Velcí papoušci, jejichž majitel nezvládne chov, končí často u pražské společnosti Laguna, která se stará o fyzicky i psychicky handicapované papoušky. Papoušci z Laguny mají pro sebe voliéru v botanické zahradě přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy na Albertově a k vidění jsou i po výstavách v celé republice. Dva z nich přivezla do Klatov ukázat Alena Křížová, která studuje na střední škole chov cizokrajných zvířat a v Laguně pomáhá jako dobrovolník.

„Sára je desetiletý kakadu bílý. Přišla k nám před asi čtyřmi roky. Majitelka nám volala z nemocnice, kde skončila s proklovnutou achillovou šlachou, jestli bychom si Sáru nevzali, že ji nezvládá. Sára byla agresivní, neměla ráda lidi a kolegyni trvalo dva roky, než Sára poznala, že se lidí nemusí bát. Přestala klovat a teď je z ní vyložený mazel. Druhý pták je Baki (na snímku s Alenou Křížovou – pozn. red.), je to ara araranga starý jeden a půl roku. Je to dokrmené mládě. Dospělí arové se totiž poměrně často o ně neumí postarat. Samice naklade vajíčka, ale pak je rozbije. My si bereme oplozená vajíčka do inkubátoru a potom dokrmujeme vylíhlá mláďata," představila největší zástupce řádu papoušci na klatovské výstavě Křížová.

David Kojan