Bohatou zásobu piva měli připravenu pořadatelé již devatenáctého ročníku Hojsoveckého pivního běhu – Memoriálu Jana Sekereše, který se v sobotu konal v Hojsově Stráži. Letos se na pětikilometrovou trať vydalo 26 dvojic.

Srdcem soutěže byla hasičské zbrojnice, kde byla prezence, start i cíl. A bylo tam hodně veselo. Pivo tu teklo proudem, na grilu voněly klobásky a přihlížející se bavili mnohdy humornými kostýmy, ve kterých někteří účastnící nastoupili na start. Vidět byly čarodějnice, dámské trio Tři ségry nebo pánové v dámských šatech.

„Každá soutěžní dvojice musí uběhnout nebo ujít celou trasu a zvládnout vypít dohromady 14 piv. Čekají je soutěže, jako je hod pivní jehlou do dálky, stříkání z hasicího přístroje nebo chůze na chůdách," vysvětlil za pořadatele, kterým byl Sbor dobrovolných hasičů v Hojsově Stráži, Michal Pscheidt. „Je jedno, jestli bude ve dvojici pít jen jeden nebo oba, podstatné je, že musejí vypít 14 piv," dodal Pscheidt.

Někteří soutěžící vzali závod vážně a poctivě trénovali. „Já si myslím, že mám natrénované pití i běhání, ale snadnější bude asi ten běh," řekl Deníku před startem Pavel Hanzlík z Železné Rudy. Stylový dres si pro letošní ročník připravila dvojice Aleš Krásný a Jiří Kratochvíl. Pánové byli oblečeni za boxery. „Musím bohužel říct, že jsme podcenili pivo. Nevím jak kolega, ale já jsem téměř dva měsíce vůbec nic nepil. A jelikož nás dnes čeká 14 piv, bude to zajímavé. Ale předloni jsme zvládli piva i po doběhu," sdělil na startu Krásný.

To Zbyněk Michálek, kterému dělal partnera Aleš Rožeň, byl vybaven stylově. Dresy této dvojice měly loga velkých pivovarů. „Pít budeme to, co nám dá pořadatel, to je jasné. Respektujeme povinné závodní pití. My jsme dlouho trénovali, nejdříve běh, poté pití. Ale dohromady to natrénované nemáme. Nicméně běháme to spolu asi tak deset let, takže víme, co nás čeká," uvedl jménem dvojice Michálek.

O rozruch se na startu postarala dámská trojice Tři ségry. Ta doslova ovládla prostor startu a cíle. Dámy rozdávaly perníčky s logem legendární české kapely, a ty měly velký úspěch. „My tady nejsme poprvé, patříme mezi zkušené účastnice. Minulý rok jsme se inspirovaly filmem Charlieho andílci, letos kapelou Tři sestry. Jsme tři ségry a máme s sebou Lou Fuckánka Hagena. Ten má dokonce dřevěnou nohu. První sestra nese Fuckánka a nepije, druhá a třetí sestra pije a běží. Jsme rozhodnuté doběhnout a v cíli artikulovat," sdělila Kateřina Urbanová.

Nástrahy tratě zdolali nejrychleji Miroslav Duda a Petr Farník, kteří dosáhli času 38 minut. Druzí skončili Jiří Sýkora a Luboš Kroupa a na třetím místě skončila dvojice Aleš Rožeň a Zbyněk Michálek.

„Jménem pořadatele bych chtěl všem poděkovat za podporu a těšíme se na jubilejní 20. ročník, který se bude konat za rok," konstatoval na závěr Michal Pscheidt.