„Krásný to tu máme. Moc krásný. Mnohem hezčí než ostatní domovy," říká mi asi čtyřicetiletý „kluk" a pyšně mi ukazuje svůj pokoj. Nedivím se, že je nadšený. Stacionář Domova pro osoby se zdravotním postižením (DOZP) v Bystřici nad Úhlavou, který prošel rekonstrukcí za miliony korun a který se právě slavnostně otevírá, vypadá opravdu velmi dobře.

„Myšlenka postupně zrekonstruovat domov vznikla již před devíti lety. V roce 2011 jsme slavnostně otevírali hlavní budovu našeho domova, které byla rekonstruována v letech 2008 až 2011. V roce 2013 pak začala oprava budovy stacionáře, který byl v havarijním stavu," informovala při slavnostním otevření ředitelka bystřického DOZP Kateřina Šimková.

Rekonstrukce, která stála 11,5 milionu korun, nebyla jednoduchá, musela se totiž uskutečnit za plného provozu domova. Finanční prostředky, které poskytl Krajský úřad Plzeňského kraje, byly použity na komplexní opravu budovy. Během stavebních úprav byla zajištěna statika budovy pomocí nosníků, opravena střecha, zateplen a natřen plášť budovy a byla vyměněna okna a dveře. „Zároveň jsme vylepšili pohyb uživatelů uvnitř budovy, a to mobilních i imobilních. Zvýšili jsme tak možnost jejich kontaktů mezi sebou, a to přirozenou cestou. V prostorách hlavního vstupu vznikla kavárna pro uživatele, dále se zde nachází dílna pracovní rehabilitace. Zastřešena byla nevyužitá terasa, v jejíchž prostorách vznikly dva nové pokoje s vlastním sociálním zařízením," uvedla Šimková a dodala, že ve stacionáři je nyní třináct pokojů o celkové kapacitě 27 lůžek. Všechny jsou vybaveny novým nábytkem i televizory, v celé budově funguje wi-fi.

„Jsem rád, že se podařila dobrá věc. Ta ale musí pokračovat v tom, abychom zabezpečili důstojné mzdy zaměstnancům těchto sociálních zařízení. Jejich mzdy bohužel neodpovídají významu jejich práce a já udělám vše pro to, aby se zlepšily," dodal k tomu hejtman Plzeňského kraje Ivan Šlajs.