V září se na Hnačově konala akce Den na dně, jež měla za cíl vytrhat a posekat co nejvíce trávy, kterou dno rybníka zarostlo během jeho vypuštění kvůli opravám hráze. Tráva byla snesena na hromady na okraj rybníka a hromady tam dosud zůstaly. Někteří lidé, kteří dění okolo rybníka sledují, měli pocit, že se tam dále nic neděje. Ale už v těchto dnech je tomu jinak. Neskončily totiž ani plány s dalším trháním. „Pokud by bylo ještě příznivé počasí, je možno dále odstraňovat vegetaci, spíše vytrhávat lodyhy než sekat, a to zejména ze strany krmiště – vjezd ze silnice směr na Plánici v místě krmného sila – a směrem od hráze při silnici. Trhání je navíc možné i při covidu, rozestupy nejsou problém a ještě jste na čerstvém vzduchu,“ vyzvala Libuše Špačková z odboru životního prostředí klatovského městského úřadu.

Co se týká odvozu, je vše domluveno s Farmou Číhaň, která s ním již začala. „Ohledně napouštění rybníka mi potvrdil zástupce Klatovského rybářství, a. s., že by se mělo začít koncem října. Dodělávají pouze drobné práce v kádišti a lovišti a také jim nepřeje počasí,“ uvedla Špačková.

Se zbývající trávou, která na dně dál roste, si budou muset poradit ryby. „S ohledem na skutečnost, že rybník má 68 hektarů, se pouze za dva dny za účasti cca 250 dobrovolníků a za několik dalších dní při sporadické účasti podařilo velmi mnoho a všem patří dík. S tím, co se nepodařilo, se musíme spolehnout na pomoc rybářů, a to správně navrženou rybí obsádkou. To znamená, že bude potřeba větší počet býložravých ryb, jako je amur bílý nebo tolstolobik obecný, kteří zbytek vegetace sežerou,“ dodala Špačková.

Klatovan zdemoloval luxusní sporťák o strom, k nehodě letěl vrtulník
Policie obvinila řidiče, který rozsekal sporťák za miliony