Už podruhé se sjeli dobrovolníci do Veselí u Janovic nad Úhlavou, aby v rámci mezinárodního dobrovolnického projektu, tzv. workcampu, pomohli tamnímu spolku Tvrz Veselí se záchranou místní památky.

Zámek ze 14. století patří německému vlastníkovi, který ho spolku pronajímá za symbolickou korunu. Cílem spolku Tvrz Veselí je obnova zámku, jeho zpřístupnění veřejnosti a využití ke kulturním, společenským a vzdělávacím účelům. To je ale běh na hodně dlouhou trať. Pomoci má mimo jiné skupina dobrovolníků z celé Evropy pod záštitou neziskové organizace INEX-SDA.

Na klatovském náměstí Míru zahrály v rámci Country odpoledne kapely Pilouni a Forehand s Míšou Leichtem
OBRAZEM: Pilouni a Forehand bavili Klatovany

„Je to pro nás velká pomoc. Devět dobrovolníků udělá za dva týdny hodně práce, pomohli nám mimo jiné vyklidit druhou část parku,“ uvedla předsedkyně spolku Tvrz Veselí Marta Tomanová. Dodala, že odměnou pro dobrovolníky jsou například zajímavé výlety. „Vzali jsme je k Černému či Čertovu jezeru, do Plzně do pivovaru nebo do věž. Pochutnávají si také na typicky českých jídlech, já osobně jsem jim uvařila kuře na paprice. Chutná jim, Španěl dokonce řekl, že každé jídlo je pro něj zážitkem,“ dodala Tomanová.

„Přijel jsem sem, protože v České republice jsem nikdy nebyl a chtěl jsem se o ní něco dozvědět. Lidé jsou tu příjemní, je tu krásná příroda, krásná města a je to tu mírumilovné. A je tu dobré pivo,“ řekl Deníku s úsměvem jeden z dobrovolníků, Gustavo Gonzales z Venezuely, který nyní žije ve Španělsku.