„Je to hrozné, spěchám do práce a stojím tady už víc než půl hodiny. Měli by udělat nějaké objížďky, když se tady tvoří takovéhle šílené kolony. Nikdo přece dopředu nepočítá s tím, že bude někde stát hodinu v koloně, pokud to tady tedy nezná a už dopředu nejede jinudy, protože zná okolí,“ řekl jeden z mnoha naštvaných řidičů stojících v koloně Aleš Babka.

Tento stav potrvá ještě více než měsíc. „Stavba v Soběticích svým rozsahem při zúžení silničního prostoru vyžaduje částečné omezení provozu. Na silnici první třídy je tedy zaveden kyvadlový provoz, který je řízen semafory. Jsou v provozu zhruba od 7 do 18 hodin, po pracovní dobu dělníků, pak se vypínají. Zelená na semaforu svítí cca 40 sekund v jednom směru, což představuje průjezd cca 20 vozidel. Doba pro vyklizení je nastavena minimální. Stavba je naplánovaná do začátku listopadu. Na místní komunikaci je silnice uzavřena. Vjezd je povolen vlastníkům domů v této lokalitě, pokud zrovna nebude kolmo překopána silnice,“ vysvětlil vedoucí hospodářského odboru klatovské radnice František Kocfelda, který také podotknul, že práci stěžují i samotní neukáznění řidiči. „Jezdí v úseku i 80 km/hod., při čemž je tam omezení rychlosti na 50. Tím ohrožují pracovníky provádějící firmy. Když semafory nesvítí, tak míjející se kamióny svými koly „vyhazují“ již položené obrubníky.“

Ze začátku oprav lidé jedoucí od Horažďovic využívali odbočku na Luby, ale i ta už je nyní uzavřena. „Komunikace na Luby je uzavřena kvůli pokládce vodovodu, veřejného osvětlení, budování nového pravostranného chodníku a celoplošné opravě vozovky. Termín provedení je stejný jako u hlavní silnice,“ sdělil Kocfelda.

Kompletní opravu průtahu Soběticemi dělá Ředitelství silnic a dálnic ČR, město Klatovy se bude podílet vybudováním chodníku a smíšené cyklostezky.

Kolonám se můžete vyhnout, když pojedete z Klatov například na Čínov, Kydliny, Hoštičky a vyjdete v Mochtíně, kde můžete dále pokračovat po hlavní silnici. Stejnou cestou můžete jet i od Horažďovic.