Hasičský záchranný sbor vyjíždí v těchto dnech stále častěji k odstraňování nebezpečných rampouchů a sněhových převisů ze střech budov v městech i obcích. Ty totiž ohrožují hlavně chodce a nebo řidiče.

„Vyjíždíme především ke školkám, školám, nemocnicím a nebo úřadům. Z posledních dnů připomenu například výjezd k rampouchům, které ohrožovaly osoby u Střední průmyslové školy v Klatovech, v Horažďovicích zase rampouchy a sněhový převis hrozil nebezpečím na budově Policie ČR a povoláni jsme byli i na náměstí Míru v Klatovech. Tam dokonce městská policie musela kus prostoru uzavřít, aby na nikoho sníh a led nespadl," informuje mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Pavla Jakoubková.

Naše povinnost

Sníh se odstraňuje také z velkých plochých střech nákupních středisek, sportovních hal a hal firem.

Za bezpečný provoz staveb, tedy i za bezpečný stav a údržbu střech, zodpovídají výhradně majitelé těchto objektů. Ti mají zákonnou povinnost starat se o svůj majetek tak, aby neohrozili zdraví, životy a majetek dalších osob.

„Měli by tedy i průběžně odstraňovat sníh a led ze střech, aby nebyla střešní konstrukce nadměrně zatížena a nebyli ohroženi kolemjdoucí lidé nebo majetek. Ve stavební dokumentaci jednotlivých objektů je uvedeno, kolik centimetrů prachového a těžkého sněhu může na konkrétní střeše maximálně ležet. Majitelé objektů by si proto měli všímat stavu střešních konstrukcí a měli by vyhodnotit, zda zatížení způsobené vrstvou sněhu na jejich objektu již nepřekračuje rizikové hodnoty dané stavební dokumentací," vysvětluje Jakoubková.

Příslušníci Hasičského záchranného sboru ČR sníh ze střech neodklízejí, je odpovědností majitelů, aby si na tuto službu včas objednali soukromou firmu, či se obrátili na technické služby popřípadě představitele své obce. Hasiči mohou pomoci v místech s větším pohybem osob, jako jsou centra měst, školy nebo zdravotnická zařízení.

A i když povinnosti majitelům objektů ukládá zákon, většinou dodržování povinností nikdo nehlídá.

„Rok co rok se ozývali lidé a chtěli si půjčit zdviž a nebo si nechali od nás úklid sněhu a rampouchů ze střechy zajistit. Letos ještě nikdo nevolal. Všichni to nechávají na náhodě," říká majitel firmy Janda -plošiny Dehtín Jaroslav Janda.

„V letošním roce jsme zatím nemuseli vyjíždět k žádnému případu poranění osob padajícím sněhem a nebo ledem. Asi nejhorší případy se staly v minulých letech v Železné Rudě, kde led spadl na kočárek s malým dítětem. Rampouch tam poranil i důchodkyni, které způsobil otřes mozku a obličeje, ale měla i naraženou krční a hrudní páteř. Sníh ze střechy spadl i na policejní auto s osádkou. Naštěstí osádce se nic nestalo," informovala mluvčí Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Lenka Ptáčková.