Březový potok je jednou ze sedmi lokalit v ČR, vybraných SÚRAO jako vhodné pro stavbu hlubinného úložiště radioaktivních odpadů. Lokalita zasahuje do katastrálních území obcí Pačejov, Olšany, Kvášňovice, Maňovice, Chanovice a Velký Bor, které všechny možnost stavby úložiště odmítají.

„Po velkých diskuzích jsme se dohodli, že je nejvyšší čas ukončit situaci, kdy SÚRAO zneužívá pracovní skupinu k tomu, že se tváří, jako by s obcemi komunikovala. Ve skutečnosti ovšem nekomunikuje vůbec. K 23. dubnu tedy odvoláváme své zástupce z pracovní skupiny a už před týdnem jsme rozeslali výzvu i všem ostatním lokalitám aby učinily totéž," uvedl starosta Pačejova Jan Vavřička.

Jedním ze dvou zástupců Březového potoka v pracovní skupině byl od jejího vzniku v roce 2010 předseda sdružení Jaderný odpad? Děkujeme, nechceme! František Kába. „Fungovalo to tak, že jsme byli pouze poradním orgánem rady vlády. Když SÚRAO, ministerstvo průmyslu a rada vlády nechtěly dělat nic podle toho, jak jsme se usnesli, nic jsme proti tomu nezmohli. Cokoli jsme v pracovní skupině „prohlasovali" a dali do usnesení, neměli jsme záruku, že se to bude dít. Ředitel SÚRAO mediálně zneužívá pracovní skupinu v tom, že prohlašuje, že o všem se s obcemi jedná, ale bohužel, není to pravda. Cokoli se v pracovní skupině usneslo, se potom stejně neplnilo. Za celou dobu existence pracovní skupiny nic zásadního z toho, co chtěly obce, neprošlo," popsal Kába fungování pracovní skupiny.

S rozhodnutím seznámili starostové obcí Březového potoka veřejnost v sobotu, kdy se konal druhý ročník celorepublikové akce Den proti úložišti. „Ve 12 hodin ve všech obcích zvonily varovné zvony. Ve 12.15 odstartovala od kulturního domu v Pačejově nádraží cyklistická štafeta, která projela po hranici lokality všechny vesnice lokality, ve 12.30 ji následovala běžecká štafeta. Obě nesly štafetový kolík, v jednom bylo společné prohlášení starostů z lokality Březový potok, ve druhém byl otevřený dopis řediteli SÚRAO, se kterými jsme po návratu štafet do Pačejova nádraží přítomné občany seznámili," popsal Vavřička program sobotní akce.

Na kole vyrazila po hranicích Březového potoka například Hana Kiliánová z Pačejova. „Protestních akcí proti úložišti se účastníme pokaždé. V každém případě jsme proti. Vůbec se nám to nelíbí. Budou tady vyrůstat vnoučata, bojíme se, že by sem vozili radioaktivní odpad z celé Evropy. Navíc bydlíme na kraji Pačejova a koukali bychom přímo na areál úložiště," uvedla své výhrady Kiliánová.

Do cyklistické štafety se zapojil i pačejovský chalupář Pavel Schejbal z Plzně. „Na protestní akci už jsme poněkolikáté, abychom podpořili aktivity proti výstavbě úložiště i proti geologickým průzkumům, které byly schváleny proti vůli místních občanů. Peníze, které by byly potřeba na výstavbu úložiště, by se daly efektivněji využít v programech na zkoumání toho, jak by odpad šel místo uložení do země nějak využít," řekl Deníku Schejbal.

Obce z lokality Březový potok se v současnosti soudí s ministerstvem životního prostředí, které povolilo předběžné geologické průzkumy všech sedmi lokalit. „Pokud jde o průzkumy, v pátek zasedalo v Pačejově zastupitelstvo a přijali jsme prohlášení, ve kterém odmítáme tyto průzkumy i jakoukoli spolupráci s firmou, která je bude provádět. Ke stejnému kroku jsme vyzvali i občany," informoval Vavřička o posledním kroku Pačejovských.

Ředitele SÚRAO Jiřího Slováka se o víkendu Deníku kontaktovat nepodařilo, jeho telefon byl nedostupný. 

David Kojan