Eliška má poškozený mozek z nedostatku kyslíku při porodu. Je vedena jako „dětská mozková obrna s těžkým poškozením zraku, sluchu a postižená na všechny čtyři končetiny. Je odkázána na 24hodinovou péči. „Když jsem začala pátrat po tom, co vše mohu pro svoji dceru udělat, tak jsem narazila i na delfinoterapii. Byl to pro mě jako sen vzdálené budoucnosti. Při alternativní léčbě v Hurghadě jsem chodila k moři a vyzývala delfíny, aby k nám připluli. Všimla si toho jedna Češka, která se mě ptala, co tam pořád dělám, a já jsem jí řekla, že vyhlížím delfíny. Pak jí přišel do rukou letáček, že se nově otevírá v Hurghadě delfinárium a ona mi tam zprostředkovala první setkání s delfíny pro mě a pro Elišku. Byl to velmi intenzivní zážitek. Paní stále nechápala, jak to s delfíny myslím, tak jsem jí to vysvětlovala. Nakonec se stalo to, že v delfináriu domluvila delfinoterapii, která se tam nyní pro postižené děti provádí," vysvětlila počátky delfinoterapie Eliščina maminka Dana Vachtlová.

Na delfinoterapii nyní jezdí Češi, Slováci i Rusové a všichni říkají, že Eliška je prvopočátek delfinoterapie v delfináriu v Hurghadě. Od té doby už holčička podstoupila delfinoterapii čtyřikrát a její maminka prožívá i velmi intenzivní zážitky. „Když nesl instruktor poprvé Elišku do bazénu k delfínům, tak se úplně uvolnila, zavřela oči a delfíni koukali z vody a zavřeli je také. Pro mě to byl velmi emotivní silný zážitek a já dodnes říkám, že delfinoterapie není jen pro děti, ale i pro jejich rodiče," prozradila Vachtlová.

Delfinoterapie se provádí v bazénu s dvěma delfíny. Dítě s asistentem je ve vodě a na břehu je trenér delfínů, který vede terapii. Během ní mohou být rodiče nablízku a mohou spolupracovat dle potřeb dítěte. Děti delfíny krmí, hladí, dotýkají se jich, jakýkoliv kontakt je pro ně zážitkem. Terapeuti pracují s konkrétní oblastí postižení a konkrétně u Elišky se soustředí na hlavu. „Delfíni sami vycítí oblast postižení. U Elišky přikládali čumáky pořád k hlavě. Eliška vše vnímala s naprostou soustředěností. Delfín má přirozený sonar, kterým vydává ultrazvukové vlny, a ty jsou velice intenzivní a dokáží navodit harmonizaci pravé a levé mozkové hemisféry, tím pádem jsou děti soustředěnější, učenlivější a dochází tam k velmi pozitivním změnám. Při styku s delfíny se vyplavuje také hormon štěstí – endorfin," uvedla maminka.

Holčička vždy delfinoterapii absolvuje dohromady s alternativní léčbou doktorky Evy Augustinové. Při tak těžkém postižení, jaké Eliška má, by ji delfinoterapie nedokázala tolik pomoci. „Doktorka Elišce nastimuluje mozek a delfíni to pak ještě více podpoří. Eliška je vždy po terapii uvolněná a spokojená. Těžko se to vysvětluje, to se musí zažít," dodala Vachtlová.

Delfinoterapie vyjde za 10 terapií na 650 euro.