Jedna škola

„Jde o projekt Zdravého města, kde jsme se zaměřili na bezpečnost dětí u škol. Oslovili jsme všechny základní školy v Klatovech, zda by rodiče měli zájem vytvořit společně s Policií ČR a městskou policií hlídky. Jde o to přiblížit práci policistů, aby si i rodiče uvědomili, že jejich práce u škol není jednoduchá. Dalším důvodem je, aby i rodiče pomohli zvýšit bezpečnost dětí. Podobné akce už fungují po celé České republice a velice dobře. Zatím se do tohoto projektu přihlásila pouze základní škola v Čapkově ulici. Budeme moc rádi, když se připojí i ty ostatní," informovala koordinátorka projektu Zdravé město Klatovy Věra Schmidová.

Tato představa rodiče na Základní škole Klatovy, Čapkova ulice zaujala. „Nám se tenhle nápad líbil a proto jsme do toho šli. Mysleli jsme, že se přihlásí více rodičů, ale nestalo se tak. Podle nás je tahle pomoc platná, protože tady u školy je chaotický přechod, jelikož je na horizontu, a když svítí sluníčko, tak je to hodně nepřehledné. Bylo nás deset, ale nyní se nás střídá osm tak, aby tady byl každý den někdo. Pravidelně jsme tady od čtvrt na osm do osmi hodin. Dá se to celkem dobře zorganizovat, rodiče jsou přístupní a pomáhají mi s tím," řekla Deníku koordinátorka projektu a jedna z maminek Kateřina Ruská.

Ocenění nebo pomoci od ostatních rodičů se zatím nedočkali. „Na rodičovském sdružení jsem žádala další rodiče, zda se k nám nechtějí přidat, a nikdo se nepřihlásil. Spíše jim to přišlo jako zbytečný nápad. Ale hned první a druhý den zjistili, že tak není. Protože policisté tento přechod nestíhají hlídat. A právě ten je například kvůli autobusům nepřehledný," vykreslila Ruská. Rodiče umožňují bezpečný přechod přes přechod, který je na začátku Suvorovovy ulice, těsně u křižovatky.

Malá informovanost

V pondělí, kdy jsme se přišli na hlídky podívat, pomáhala dětem Renata Potužníková. „Syn chodí do první třídy a přišel ze školy s obrázkem, který informoval o tomto nápadu, a říkal mi: Maminko, to musíš podepsat. Tak jsem to podepsala. Nevadí mi to, myslím, že je to dobrá věc. I když možná někteří rodiče nepochopili, o co jde, možná i z toho důvodu se jich víc nepřihlásilo. Chtělo by to asi ještě více informovat. Alespoň by viděli, jak děti přecházejí, jak se u přechodů někteří vůbec nerozhlížejí," sdělila Potužníková.

Tuto pomoc vítají i strážníci. „My přechody samozřejmě hlídáme. Ale iniciativa rodičů je pro nás pochopitelně plusem, neboť každý člověk, který je tam ve vestě, samozřejmě pomáhá. Musíme si totiž přiznat, že děti chodí nejen po přechodech, ale i mimo ně," uvedl velitel městské police v Klatovech František Kacerovský.