„Ty vole, podívej, policajti. Tady. No to snad není možný,“ pronese nevěřícně mladý lyžař a jeho ruka, kterou nese v bufetu u sjezdovky na šumavském Špičáku k ústům kelímek s lahodně vonícím nápojem, strne. Už se nenapije a jen nevěřícně kouká. Oči ho ale nešálí. Železnorudští policisté se skutečně vydali s lyžemi na nohou na sjezdovky a právě to, zda někdo pod vlivem alkoholu nevyvádí na svazích nepřístojnosti, je jeden z důvodů, proč na hory vyrazili.
Jedna z pojišťoven nedávno zveřejnila alarmující čísla. Podle jejího průzkumu více než osmdesát procent lyžařů jezdí po požití alkoholických nápojů. Bojovat s tím ale není snadné. Například záchranáři Horské služby ČR nemají podle stávající právní úpravy možnost zjišťovat, zda lyžaři a snowboardisté na svazích českých hor jsou pod vlivem alkoholu. Nejsou oprávněni tuto okolnost zjistit či dokonce jakkoliv postihovat. „Osobně jako horal a lyžař chápu, že si někdo dá svařák či grog, to k lyžím v podstatě patří. Záleží ale na každém, aby znal míru a zároveň dbal všech zásad pohybu ať na sjezdových tratích nebo při turistice. My řešíme pouze následky a ani pak nemůžeme říci, jestli zraněný byl nebo nebyl pod vlivem,“ uvedl náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek. Dodal, že se členové HS spíše setkávají s tím, že návštěvník hor se „zapomene“ u bufetu pod sjezdovou tratí a pak už se ani na lyže nedokáže postavit.
Větší pravomoci mají policisté, ale ani oni nemají právo jen tak zastavit na sjezdovce „podezřelého“ lyžaře či snowboardistu a dát mu dýchnout, jako to dělají například v případě řidičů na silnici. „Toto právo máme jen v případě, kdy se lyžař dopustí nějakého protiprávního jednání, to znamená přestupku nebo trestného činu. Například začne nadávat okolí, bude strkat do ostatních lyžařů ve frontě či něco rozbíjet. To ano, tam můžeme zasáhnout a dát mu tzv. dýchnout,“ vysvětluje Josef Podroužek z obvodního oddělení Železná Ruda. Něco podobného se ale prý stává jen výjimečně, a tak policisté vyrážejí na sjezdovky především z preventivních důvodů. Na Šumavě se tak děje již třetí sezonu, tuto zimu vyrazili muži zákona na sjezdovky poprvé o víkendu. „Nejsme tu ale jen kvůli alkoholu, upozorňujeme také na možnost krádeže lyží, snowboardů či zavazadel,“ informoval další železnorudský policista Josef Škach, podle něhož se k nim sice lyžaři chovají slušně, ale někdy si přece jen neodpustí rýpnutí.
„Mají pocit, že jsme si přišli zalyžovat. To je ale úplný nesmysl, my ten kopec sjedeme jednou, dvakrát. Maximálně třikrát. To ho ale sešoupáme a každých deset metrů zastavíme a upozorňujeme například lyžaře, který stojí uprostřed sjezdovky. To si člověk opravdu neužije,“ vysvětlil Škach.
Z milovníků bílého sportu, s nimiž Deník na Špičáku hovořil, většina policisty na sjezdovce přivítala. „Teď vyšel článek, že osmdesát procent lyžařů pije, takže je určitě dobře, že jsou tady. Jsme sice v bufetu, ale nám to nevadí, protože vždy pijeme až po lyžích,“ smála se Eva Zbořilová z Plzně. Přítomnost mužů v uniformách na svazích hodnotí kladně i majitel špičáckého skiareálu Vladimír Kasík. „Je to dobře. Ne, že bychom měli signály, že se nám tu po sjezdovkách potácejí opilci, ale prevence je vždy strašně důležitá. I kdyby se ušetřilo jedno jediné zranění, tak je to dobře,“ pochvaloval si Kasík.