„Protože se ale dostavily komplikace, z nemocnice ho pustili za rodinou jen na Štědrý den a pak se do špitálu opět vrátí,“ vysvětlil mluvčí Nemocnice Sušice Pavel Pechoušek.

„Bude to poprvé, kdy nebudu část Vánoc doma. Věřím, že se brzy vrátím domů na trvalo. Každopádně sestřičky i lékaři o mě pečují tak, abych si i Vánoce ve špitále užil,“ uvedl Kopačka, na kterého doma čeká manželka Marie, děti i vnoučata. „V sušické nemocnici není jediný. Přes vánoční svátky tam musí zůstat desítky pacientů, většinou právě na oddělení následné péče, ale třeba i na interně,“ dodal Pechoušek.

Letošní 23. prosinec měli pacienti hospitalizovaní v sušické nemocnici o něco veselejší. Muzikanti ze sušické skupiny Paddy´s Bangers totiž stejně jako v loňském roce bezplatně nabídli své vystoupení a zpestřili pacientům čas strávený mimo domov. „Původně jsme chtěli chodit po pokojích s kytarou a zazpívat každému koledu, takhle je to ale lepší. Bylo to příjemné vystoupení, v relativně malém prostoru. Nám se tu zpívá moc hezky, protože lidé jsou nám vděční a my to tak při vystoupení cítíme,“ sdělil jeden ze zpěváků a muzikantů Čestmír Kříž s tím, že na Štědrý den pak kapela pravidelně hraje rovněž v domově pro seniory.

Vystoupení skupiny hrající irskou hudbu, kterou tvoří výhradně muži, trvalo zhruba devadesát minut. Do místnosti, kde se provádí arteterapie, se na koncert vměstnalo asi čtyřicet lidí, přišli se podívat i zaměstnanci, kteří ten den neměli službu. „Pro typickou vánoční atmosféru jsme připravili ovoce, vánočky a čaj. Vánoční koncert se uskutečnil již loni. Měl velký úspěch, pacientům i zaměstnancům se moc líbil. Když nám muzikanti letos znovu nabídli, že pacientům zahrají, nabídku jsem s radostí přijala,“ uvedla provozní náměstkyně nemocnice Anna Havlovičová, která akci organizovala.

Koncert Paddy´s Bangers rozhodně není jediným připomenutím Vánoc, které je pro pacienty v Sušici přichystáno. „Stromečky a typickou vánoční výzdobu máme samozřejmě na všech odděleních,“ nastínila hlavní sestra nemocnice Martina Kolářová.