Jablkem roku Klatovska 2009 se stalo jablko odrůdy Bohemia pěstitele Jaroslava Běla z Přeštic. Tento zahrádkář obsadil i druhé místo v této soutěži s jablkem Bohemia gold. Třetí místo putovalo do Horšovského Týna na zahradu Josefa Tomana. Ten tuto příčku obsadil za jablko odrůdy Rubínola.
Titul Jablko roku Klatovska se každoročně vyhlašuje v rámci výstavy ovoce, zeleniny a květin nazvané Zahrada Pošumaví, kterou organizuje Český zahrádkářský svaz v Klatovech.

Jablka, hrušky, švestky, papriky, květiny podzimní zahrady a mnohé další výstavní exponáty zaplnily Kulturní dům v Klatovech. Výstava zde trvá do pondělní 16. hodiny.

„I letos nám na výstavě vystavuje dvanáct zahrádkářských organizací z Klatovska, Domažlicka a jižního Plzeňska. Zapojilo se celkem 73 vystavovatelů a k vidění zde je více než dva tisíce exponátů,“ říká předseda Českého zahrádkářského svazu v Klatovech Josef Novotný.

„Máme zde tradičně zástupce zahrádkářů z družební organizace v německém Chamu, jsou tu pěstitelé bonsaí ze Staňkova, prezentují se zde různí pěstitelé ovoce, zahradníci a mnozí další. Po celou dobu trvání výstavy bude probíhat ochutnávka a prodej značkových vín z oblasti Břeclavska, ale i kvalitního ovoce,“ pokračuje Novotný.

„Je to opravdu nádhera, ta výstava je hezká, barevná a hodně voňavá. Obdivovala jsem ta nádherná jablíčka a doslova unesena jsem byla i suchými vazbami květin, které doprovází celou akci,“ říká návštěvnice výstavy Marie Prchalová ze Sušice. Slovy chvály nešetřila ani Marie Benešová.
„Je to snad nejhezčí výstava za poslední dobu. Byla jsem hodně překvapena,“ dododává návštěvnice.

Výstavu i letos doprovází odborné přednášky a semináře. „V pátek přednášel na téma Zahrada jak ji neznáme Stanislav Peleška. V sobotu od 13 hodin je připravena přednáška na téma Choroby a škůdci našich zahrádek, kterou připravil Bořivoj Lhotský. V neděli se bude hovořit na téma Pěstování a šlechtění rezistentních odrůd ovoce,“ pokračuje ve výčtu pořadatel.

Součástí akce bylo tradičně i vyhlášení výtvarné soutěže žáků škol z Klatovska. „Letos se do soutěže zapojilo hned čtrnáct škol z celého regionu. V soutěži bylo nejvíce obrázků v historii zahrádkářských výstav,“ dodal Josef Novotný.