„Bioplynovou stanici o výkonu 600 kilowat nám družstvo chce postavit hned za obcí, zhruba 300 metrů od domů. Tento záměr se nám nelíbí, už nyní nás tady obtěžuje zápach ze dvou odchoven kuřat, kde ročně vyprodukují zhruba 900 tisíc kuřat. Ani bioplynová stanice nebude bez zápachu, obáváme se také hluku a zvýšené dopravy těžké nákladní a zemědělské techniky, protože do stanice budou navážet potřebný materiál ke zpracování," zlobí se obyvatel Kolince Zdeněk Kopp.

V ulicích Kolince bude nebezpečno

Zemědělská technika zavážející bioplynovou stanici bude jezdit především z Malonic Jindřichovickou ulicí na Mlázovy. Ulice od Jindřichovic je ale už nyní ve velmi špatném stavu  a dokonce v ní chybějí chodníky. Silnice by mohla být pro chodce tedy v budoucnu  nebezpečná.

Obavy mají Kolinečtí i z přívalových dešťů a povodní. V okolí městečka by mělo být  vyseto větší množství kukuřice, což je hlavní komodita pro bioplynovou stanici. Kukuřice ale nedrží vodu a je erozní plodinou.

„Protože chceme, aby o stavbě rozhodli občané, iniciovali jsme vznik Sdružení obyvatel Kolince a  petiční akci a žádáme naše zastupitele, aby vyhlásili k danému problému referendum a podle něho dál v této věci jednali. Sehnali jsme pod naší žádost podpisy téměř  padesáti procent oprávněných voličů v naší obci, a zastupitelé by tedy měli na svém zasedání 19. července referendum projednat a vyhlásit," vysvětluje další z obyvatel Kolince Milan Šíma.

Starosta městyse Kolince Pavel Princ potvrdil, že vyhlášení referenda bude na programu jednání veřejného zasedání Zastupitelstva městyse Kolinec 19. července. To se uskuteční v předsálí restaurace Na Radnici. Na jednání se očekává velká účast  veřejnosti.

„Já osobně jsem pro to, aby o tak závažném problému, jakým je výstavba bioplynové stanice, rozhodli občané v referendu a myslím si, že referendum vyhlášeno bude," řekl Deníku starosta Kolince Pavel Princ.

Předseda Zemědělského obchodního družstva Kolinec František Kohout celou situaci a názory veřejnosti ke stavbě nechtěl komentovat. Podle něho celá záležitost vznikla z neznalosti problematiky fungování bioplynových stanic, a že jde tedy jen o nedorozumění.

Bioplynová stanice by prý pomohla tomuto zemědělskému podniku snížit ekonomické výdaje na provoz a vytápění hal a výkrmny kuřat. Pomohla by řešit tedy i ekonomickou situaci podniku, který patří k významným zaměstnavatelům v regionu. Bioplynová stanice by však podle zemědělců měla být bez zápachu, a tak jsou prý obavy obyvatel zbytečné. 

Ludvík Pouza, Milan Kilián