„Líbí se mi to. Sám se pokouším stavět, a tak rád jezdím po podobných akcích a sbírám inspiraci. Doma mám rozestavěnou „Andulu“ AN2 dvouplošník, ale času je málo,“ pochlubil se Miroslav Petlach, který se na víkendové setkání leteckých modelářů v Bolešinech přijel podívat jako divák.

Již dvanáctý ročník RC Model show Bolešiny přilákal modeláře z celé republiky a ze sousedního Německa.

„K vidění byly veškeré modely od větronů přes akrobaty, vrtulníky, prostě všechno, co modeláři mohou nabídnout. Měli jsme zde k padesátce aeroplánů, takže si každý přišel na své,“ řekl za organizátory Josef Frána.

Zajímavými kousky na setkání byly čtyřmetrové větroně nebo stíhačky Spitfire z druhé světové války.

Se svými stroji se v Bolešinech představili mladí i staří a o podívanou tak nebylo na bolešinském nebi nouze. Výborné výkony se svým strojem předvedl i teprve dvanáctiletý Jan Pastejřík, který přijel z Prahy.

„Poprvé jsem RC model show viděl, když mi bylo sedm let. To mě na ni vzal můj dědeček do Benešova. Moc se mi to líbilo, a tak jsem začal i já s modely. Začínal jsem na takzvaných houboletech. Pak jsem přešel na lepší aeroplány a dnes se zhruba dva roky věnuji akrobacii,“ řekl Deníku mladý modelář.

Na modelářské ploše se představili i domácí letci. Vždyť model klub v Bolešinech se má čím pochlubit.

„Na to, že jsme malou a mladou organizací, pyšnit se můžeme i dvěma mistry republiky. Naše letiště je dokonce jediným v západních Čechách, které je zkolaudováno jako modelářské letiště,“ řekl Deníku Frána.

Modelářství je drahým koníčkem. Sám Frána začínal s modely v šesti letech. „Je to krásný, ale drahý koníček. Dnes, abyste mohli začít, potřebujete základní letadlo s vysílačkou a vybavením, za což zaplatíte zhruba pět tisíc korun. Já mám však dnes letadla i o rozpětí čtyř metrů s motorem, který má 250 kubických centimetrů. Jeho cena se blíží mercedesu. Takových strojů mám doma hned několik,“ pochlubil se modelář Frána, který setkání v Bolešinech i moderoval. „Byla to pěkná akce, i když nám moc nepřálo počasí,“ dodal.