Vedle toho si mohli zájemci prohlédnout například výrobu vinutých perel, navštívit výstavu věnovanou historii železnice či osvěžit se u četných stánků a poslechnout si vystoupení několika hudebních skupin.

Symbolem slavností, které se letos konaly pošesté, je nejznámější šumavská šelma. „Rys nezná hranice a my spolu s lidmi z Bavorské Železné Rudy se je snažíme bourat také. Je vidět, že lidé se spolu umějí bavit bez ohledu na národnost," řekl Deníku starosta Železné Rudy Michal Šnebergr.

Návštěvníky nejvíce lákala jízda historickým vlakem, který byl tažen parní lokomotivou. „Ten vláček byl výborný, hodně kouřil a pískal. Když zapískal poprvé, tak jsem se hodně lekla," sdělila sedmiletá Natálka Vopatová.

V době konání slavností byla cesta na Černé jezero mimořádně otevřena pro historický autobus, který zájemce vyvezl k jezeru. Celou cestu jeli pod bedlivým dohledem několika příslušníků VB na motocyklech. „Dostal jsem se k tomu jako slepý k houslím. Ve vojenském bazaru jsem viděl uniformu, koupil jsem ji a poté jsem si k ní koupil motocykl, který jsem musel zrenovovat. Mám Jawu 350 Californian, kterou tehdy příslušníci opravdu měli. Je zajímavé sledovat reakce řidičů, ti starší se podvědomě přikrčí, mladí jsou spíše zvědaví," informoval jeden z „esenbáků" Jan Paroubek z Domažlic.

Radost z pěkného dne některým návštěvníkům oslav kazilo hůře dostupné sociální zázemí. „Nevím kolik tady mohlo být lidí, možná několik tisíc. A k dispozici bylo velmi málo toalet. Pro nás „holky" jen tři. Tvořily se nepříjemné fronty, na tom by měli pořadatelé pracovat a zajistit jich více," stěžovala si Jana Kulovaná z Klatov. „Zábava byla celý den opravdu pěkná, ale taková věc pokazí dojem z jinak povedené akce," dodala Kulovaná.