Předmětem návrhů byly infobox, okrouhlice u letního kina, okolí kaple „Chaloupka“, pěší podchod pod Plzeňskou ulicí, Tylovo nábřeží, Křesťanský vrch Křížová cesta se zakončením, odpočinková místa, Vodojem, přístav s půjčovnou loděk a přístřešek pro pétanque. Celkem se sešlo 36 návrhů, ze kterých jich deset vybereme a postupně zveřejníme.

V dnešním díle vám představíme návrhy Projektové a znalecké kanceláře, Ing. Václava Vlčka, s r. o., týkající se Vodojemu a pěšího podchodu pod Plzeňskou ulicí.

Amfiteátr uprostřed

Cílem návrhu je zatraktivnit lokalitu Vodojemu pro širokou veřejnost, řešit všechny prostory parku jako jeden celek a poskytnout dostatek aktivit pro děti s doprovodem. Architekti chtějí nabídnout řešení s více možnými využitími, umožnit vybudování naučné stezky osobností historie Klatov a vytvořit okruh s nabídkou aktivit pro všechny generace.

„Ve východní části navrhujeme nově vytvořený systém stezek, který navazuje na současnou síť v západní části parku i na hlavní komunikace navazující na park z východní strany. Řešení podporuje prodloužení pobytu v parku, umístění celé řady zájmových i naučných míst podél cest, volbu různých směrů prohlídky a v neposlední řadě gradaci k centrální části,“ uvedl architekt Václav Matějka.

Pro podporu univerzálnosti využití daného místa je v centrálním kruhovém prostoru navržen amfiteátr. Návrh je proveden se zachováním charakteru daného místa, zcela splývá s prostředím a nechává vyniknout krásu vzrostlých stromů. „Vše se odehrává uvnitř. Při běžném průchodu po okolních cestách si člověk nevšimne žádných změn. Ve druhé etapě je možno návrh amfiteátru doplnit rozhlednou, která byla inspirována kmeny stromů a ptačím hnízdem v korunách. Návštěvníci při výstupu na rozhlednu mohou z odpočívadel sledovat dění v amfiteátru a z nejvyššího patra nad korunami stromů pak celé Klatovy a široké okolí,“ vykreslil architekt Jan Bauer.

Amfiteátr by sloužil mimo jiné pro příležitostná divadelní představení, koncerty hudebních skupin, ale také jako externí přednáškový sál nedaleké školy a celého města. Kdykoliv si tam mohou hrát děti, studovat dospívající nebo relaxovat senioři. V parku najdete rovněž i naučnou stezku zmizelých osobností historie Klatov. Podél nových stezek by byly rozptýleny herní prvky a odpočinková místa.

Výstavy v podchodu

Dalším návrhem je pěší podchod pod Plzeňskou ulicí. V současné době je tam namáhavé schodiště překonávající značný výškový rozdíl, lidé se tam bojí, je tam nedostatečné osvětlení, je tam špína a nenabízí krom průchodu vůbec nic jiného. „Naším cílem je usnadnit pohyb po schodištích zejména pro starší  občany a maminky s kočárky, vytvořit ve spodní části místo s trvalým dohledem, čili zajištění pocitu bezpečí, zajistit dostatečně osvětlený, čistý, přehledný prostor, který nabídne hned několik nových aktivit, a upozornit zábavnou formou na nové využití podchodu již v horní části,“ vysvětlil architekt Václav Vlček.
Návrh architektů to řeší tím, že schodiště doplní eskalátory. V čele podchodu by byla využita stávající prázdná místnost pro trafiku nebo občerstvení. Podél obou bočních stěn podchodu by byla umístěna série prosvětlených panelů, jejichž rytmus vytváří dojem procházení „kolonádou” s venkovním prostorem po stranách. „Podél jedné stěny pak tyto panely nabízí pestrou škálu funkcí, které je všechny možno umístit do automatového přístroje a tudíž minimálního prostoru.  Jde například o jukebox, nápoje, noviny, mapy, telefon, internet, bankomat a podobně. Panely na druhé stěně by sloužily jako galerie začínajících umělců. Galerie by byla pravidelně obměňována, aby se dostalo prostoru všem nadějným malířům, fotografům a jiným, jejichž tvorba zatím nezaujala oficiální prostory pro výstavy,“ popsal Bauer.

V horní části podchodu by bylo pouze několik ukázkových panelů, na kterých musí vystavovatelé zaujmout kolemjdoucí natolik, aby se chtěli podívat na jejich kompletní výstavu dole. Nad vstupem by kromě hodin bylo počítadlo vstupů, díky kterému by mohli vystavovatelé soutěžit o toho, který dokázal oslovit nejvíce kolemjdoucích.

Všechny nápady a návrhy si můžete prohlédnout v bývalé jezuitské koleji, kde jsou vystaveny.