Na Šumavě je zhruba 600 kilometrů lyžařských tratí. Pro tuto sezonu vzniklo asi třicet kilometrů nových – hlavně na Kvildsku, Srňsku a Prášilsku. Péče o ně je ale finančně velmi náročná. Hlavní tíha ležela a leží na šumavských obcích a Regionální rozvojové agentuře se sídlem na Staších. Více než polovinu nákladů na údržbu lyžařských tratí ale letos opět uhradí Česká spořitelna.
Páteřní lyžařská trasa na Šumavě – Šumavská magistrála i s navazujícími okruhy a nástupními místy v šumavských obcích – se bude stejně jako loni udržovat dvakrát týdně. Samozřejmě v situaci, kdy bude na Šumavě dostatek sněhu.
Podmínky pro běžecké lyžování na Šumavě nejsou nyní z důvodu nedostatku sněhu dobré. Kvalitně lyžovat se dá pouze ve vyšších polohách – nad 1100 metrů. Téměř ideální podmínky panují na trase mezi Modravou a restaurací na Březníku, kterou nechala před touto sezonou zrekonstruovat Správa NP a CHKO Šumava. Ideální trasa poté pokračuje na Černou horu a na Bučinu.
Během zahajovacího programu představila Správa NP a CHKO Šumava všem divákům, kterých se tu sešlo několik stovek, ta největší lákadla, která pro návštěvníky na tuto zimu připravila na svých informačních střediscích – jízdu na saních tažených koňmi a ukázku práce záchranářského psa Badyho. „Pro děti připravili pracovníci Střediska ekologické výchovy řadu zábavných her a soutěží. Součástí bohatého programu byl i závod historických lyžníků, kterého se zúčastnil i znalec historie lyžování na Šumavě Emil Kintzl," informoval mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek.