Ceny udělila už podeváté Asociace Entente Florale CZ – Souznění. Mouřenec získal cenu za Nejkrásnější proměnu 2016 a také 1. cenu od odborné poroty.

Do soutěže bylo přihlášeno 112 proměn, pro které lidé hlasovali na internetu od loňského května do letošního dubna. Mouřenec získal skoro 39 procent všech hlasů. „Hlasování ukázalo, jakou sílu mají sociální sítě. Že ale dostane Mouřenec tolik hlasů, to jsme nečekali. Samozřejmě nás to moc potěšilo. Je to úžasné pro německý Podpůrný spolek sv. Mořice, pro všechny německé rodáky a další lidi, kteří zničenému Mouřenci pomohli vstát z popela a vdechují mu život,“ řekl Lukáš Milota z českého spolku Přátelé Mouřence, který o kostel v současnosti pečuje.

Mouřenec nečekaně získal i cenu odborné poroty. „Tu dostávají proměny, které mají být příkladem pro ostatní. Za cenami odborné poroty stojí architekt Josef Pleskot a skupina dalších krajinářských a stavebních architektů,“ vysvětlila ředitelka asociace Entente Florale Drahomíra Kolmanová.

Na Klatovsko putovaly z této soutěže i další ceny a uznání. Diplom patří manželům Dolívkovým, kteří obnovili kapličku v Nicově. „Manželé Dolívkovi léta pečovali o tuto kapličku, jezdili svým trabantíkem a sháněli materiál. Občas jim někdo připlatil nebo pomohl, jinak to platili sami. Je to velmi dojemný příběh,“ připomněla Kolmanová.

Cenu publika, tedy lidí, kteří se loni v květnu zúčastnili vyhlášení soutěže na Vyšehradě, získala obnovená autobusová zastávka v Myslívě.

V Sušici se utkali mladí hasiči i dorostenci.
FOTOGALERIE: V Sušici se utkali mladí hasiči i dorostenci