Mammocentrum v Klatovech navštěvuje ročně několik tisíc žen a každý rok je několika desítkám z nich diagnostikován nádor prsu. Nyní budou mít lékaři z mammocentra rychlejší možnost komunikace s ostatními odborníky, zakoupili totiž nový digitální přístroj.

„Pořídili jsme nový digitální mammograf. Hlavní jeho výhodou je, že z něj máme digitální snímky, které můžeme snadno a rychle konzultovat se všemi odborníky ve světě. Dalším jeho plus je to, že vydává ještě méně záření než předchozí mammograf. Není proto potřeba, aby se pacientky v Klatovech bály záření z mammografu,“ informoval o novém přístroji jednatel a lékař společnosti Mammocentrum Klatovy, s. r. o., Miloš Chroust.

Na klatovském pracovišti vyšetří sedm až osm tisíc pacientek ročně mammografem a podobné množství také ultrazvukem. „Snažíme se dělat vyšetření i jiných částí těla, ale vyšetření prsu je naší prioritou. Přijít k nám mohou pacientky jakéhokoliv věku, ale stejně tak i muži, kterých se tato onemocnění také týkají. Rozhodně bych doporučil každé ženě, aby přišla na vyšetření jedenkrát ročně, aby měla jistotu, že je zdravá. Ženám nad 45 let je jedenkrát za dva roky vyšetření hrazeno ze zdravotního pojištění. V letošním roce máme diagnostikováno přes šedesát žen s nádorem prsu. Tento počet je přibližně stejný každý rok,“ sdělil Chroust.

V slavnostní den navštívila klatovské mammocentrum také zakladatelka mammocentra v Praze Miroslava Skovajsová, která je klatovskou rodačkou. „Jsem opravdu šťastná, že se Klatovům daří po stránce diagnostiky prsu. Mohla existovat otázka, zda takové centrum bude v Klatovech, v Domažlicích, nebo v Přešticích. Jsem vážně šťastná, že je v Klatovech, protože je v rukách dvou naprosto skvělých doktorů, které znám od jejich začátků, od jejich mammodiagnostických plenek. Nyní už mají složenou víc než maturitu, už mají za sebou to nejvyšší vzdělání mammodiagnostické. Mohu to dokladovat tím, že když v počátku mi poslali nějaké snímky ke konzultaci, tak to byly jednoduché případy, nyní když něco pošlou, tak už si s tím musím hodně lámat hlavu,“ řekla Deníku Skovajsová.

V České republice onemocní nádorem prsu více než šest tisíc žen ročně. „Ženy, u kterých je nález zjištěn včas, z velké většiny nikdy nepřijdou o prs, nikdy neprojdou chemoterapií, naopak ženy, které na prevenci nechodí, přijdou vždy s pokročilou chorobou, vždy podstoupí chemoterapii a bohužel léčba je náročná a nedosahuje dobrých výsledků. Výskyt nádorů v Klatovech je stejný jako v Praze a myslím si, že vzhledem k tomu, že Plzeňský kraj je lépe provyšetřen než Praha, tak na tom ženy žijící na Plzeňsku a Klatovsku jsou lépe než ženy v Praze a za to dík klatovskému mammocentru,“ zhodnotila situaci Skovajsová.