Útěkem se před vlnou z ledových ker museli zachránit obyvatelé Velkých Hydčic na Horažďovicku. Kry zcela zatarasily koryto Otavy a rozlitá voda ohrožovala obyvatele, na pomoc museli hasiči přivolat až z Moravy speciální obojživelné vozidlo, které se pokoušelo prorazit ledové zátarasy. V pohotovosti jsou i Horažďovice, které leží několik kilometrů po proudu a hrozí jim záplavy také.

„V úterý odpoledne přišla první vlna s tříští, stouplo to asi o metr. Za půl hodiny přišla další vlna, zvedlo se to o další metr. Už jsme si všichni mysleli, že to tak zůstane, ale přišla třetí vlna, která nás hodně překvapila. Bylo to dramatické, dělali jsme zrovna s tříletou dcerou u chalupy, kterou máme u řeky, sněhuláka, a viděli tu masu, jak se na nás valí,“ řekl Deníku obyvatel Velkých Hydčic Ladislav Kropáček.

„Celé koryto se ucpalo a začala se zvedat hladina. My jsme na povodně zvyklí, takže jsme odstranili plot, to už tam chlapům sahala voda skoro do pasu. A pak přišla velká vlna. Museli před ní utéci, bylo to jako lavina. Běželi a šlo jim to za patami. Naštěstí to zasáhlo jen zahrady, dům není poškozený a nikomu se také nic nestalo,“ řekla Deníku další obyvatelka Velkých Hydčic.

„Raději jsme si kolem domu dali pytle s pískem, člověk neví, jak se řeka zachová,“ prohodil další ze sousedů, který úzkostlivě pozoroval, jak se pohybuje hladina Otavy, která opustila koryto a valila se jinudy, na jedné straně jen pár metrů od domů. „Bezprostředně ohroženo zatopením je deset domů, před kterými hasiči během úterního večera vybudovali protipovodňové hráze z pytlů,“ doplnila krajská mluvčí hasičů Alena Marešová.

Na místo dorazil i Karel Zrůbek, starosta Horažďovic, které leží jen několik kilometrů po proudu a záplavy jim tak také hrozí. „Povodňová komise je v pohotovosti od úterního odpoledne. Důvodem je, že když se tady uvolní velká masa ledu, může uvíznout pod železničním mostem v Horažďovicích a tam by se pak rozlila voda,“ vysvětlil ve středu dopoledne Zrůbek.

To již na místo dorazila i speciální hasičská technika. „Musíme nasadit veškeré síly a prostředky ke zprůchodnění koryta Otavy. Nasadíme obojživelné vozidlo, které rozláme kry. Jde o speciální vozidlo, které přijelo z Hlučína a je určeno především na zásahy při povodních,“ doplnil krajský řídící důstojník hasičů Robert Kučera.

„Podle rozhodnutí povodňové komise byla technika nasazena asi dva kilometry po proudu řeky. Zde vjel obojživelný tank do koryta řeky. Tank měl pokračovat proti proudu a rozrážet ledovou vrstvu na řece, aby se koryto uvolnilo. Pro případ nečekaného vylití vody z břehů byly po trase umístěny hlásky, které by prostřednictvím vysílačky okamžitě informovaly o nastalé situaci. Nasazení této těžké techniky se ukázalo jako neúčinné, proud řeky je nečekaně silný a proto byl kolem poledne tento postup prací zastaven,“ doplnila ve středu odpoledne Marešová. Povodňová komise se poté rozhodla činnost zastavit a řeku nadále sledovat. „O případném nasazení sil a prostředků se bude rozhodovat ve čtvrtek ráno,“ uzavřela Marešová.

AKTUALIZOVÁNO ČTVRTEK 14:30

Ve čtvrtek ráno tak začal v Hydčicích led rozbíjet pásový bagr se sedmnáctimetrovým ramenem. „Menší část ledu odešla a dorazila do Horažďovic, kde se zastavila na zamrzlé řece pod mlýnem Mrskoš. Asi hodinu a půl tam stoupala hladina, ale poté naštěstí původní led povolil a vše odplulo dál,“ řekl Deníku ve čtvrtek po 14. hodině, kdy skončilo zasedání povodňové komise, její předseda a zároveň starosta Horažďovic Karel Zrůbek. Doplnil, že ještě ve čtvrtek večer by měl být v Horažďovicích k dispozici velký bagr, který bude zajišťovat průtočnost řeky ve městě, a do pátečního rána by měly do Velkých Hydčic dorazit další dva stroje, které budou pomáhat v rozbíjení nahromaděných tun ledu.