Jde o gastronomickou soutěž, kde letos nejvíce převládaly sladké výrobky.

„Děláme tuhle akci proto, aby se sešli děti i jejich rodiče. Uvaří, co mají rádi, jako vstupenku přinesou recept. Všichni ochutnají, co ten druhý navařil. Jde hlavně o tu hezkou chvilku, kterou tady společně strávíme. Potom si tady lidé recepty předávají, nebo když je čas, tak vše dáváme na CD a zájemci si je mohou vyzvednout," sdělila ředitelka školy Kristina Popelová.

Do poroty zasedl starosta Dlouhé Vsi Jiří Vichr, mistrová odborného výcviku Miroslava Pitrová a majitelka řeznictví Věra Kojzarová.
„Těším se, ale mám z toho strach, protože to určitě vše bude dobré. Hodnotit budu podle chuti a vzhledu. Já mám ráda sladké, ale také pikantní jídla, tak uvidím, co vše soutěžící donesli," řekla Deníku jedna z porotců Věra Kojzarová.

Mezi soutěžícími byla i Jitka Polášková se svým synem z Dlouhé Vsi. „Soutěžím tady se synem. Udělali jsme tiramisu z pomazánkového másla, tak doufáme, že to dobře dopadne. Je to recept od naší kamarádky a lidé si to pochvalují, tak jsme to také zkusili. Peču ráda, když mám čas," uvedla Polášková.

„Pomáhám mamince při pečení rád. Nejraději mám hnětýnky. Chtěl bych, abychom vyhráli," prozradil její devítiletý syn Mirek.

Dětskou soutěžící byla devítiletá Tereza Feixová. „Soutěžím s bábovkou, kterou jsem upekla s maminkou. Nejradši ale mám, když maminka udělá hrášek, brambory a k tomu kuřecí stehno," řekla Tereza.

Další šikovnou kuchařkou byla jedenáctiletá Dagmar Lidinská. „Já tady mám rychlou buchtu, kterou jsem upekla sama. Je hotová tak za půl hodiny. Patří do ní vejce, mouka, soda, trochu oleje, mléko, cukr a na ní se dá čokoláda a džem. Recept máme od babičky, která ho našla v jedné kuchařce. Mamince ráda při pečení pomáhám. Dokonce jsem vymyslela i jeden recept na jablkovou buchtu," seznámila se svými kuchařskými dovednostmi Dagmar.

Mezi soutěžícími se našli i chlapci. „Přišel jsem soutěžit s citronovým dortem, který jsem pekl sám. Mamka mi jen uklízela v kuchyni, abych tam neměl bordel. Recept jsem našel v knížce. Nepatří mezi sladké, které mám nejradši, ale je nejjednodušší ho udělat," přiznal devítiletý Matyáš Požárek.

„Já tady jen ochutnávám. Zatím jsem neměl nic, co by bylo na pět bodů, co by mi nejvíc chutnalo. Pořád tady něco schází," zhodnotil Matyášův kamarád Tomáš Zelený.