První fotopoint, který prošel územním řízením a má vydané platné stavební povolení, už je zpět na svém místě u rozhledny Poledník. Dalších devět zařízení, kterými se přímo v terénu mohou návštěvníci vyfotit, by se mělo vrátit v nadcházejících týdnech podle toho, jak budou vydávána jednotlivá stavební povolení.

Správa NPŠ rozmístila fotopointy na různá místa národního parku na podzim 2013, jenže bez potřebných povolení. Zhruba v polovině loňského roku bylo nové vedení parku upozorněno na to, že všem fotopointům chybí stavební povolení, za což hrozí i vysoká pokuta. „Byla tu možnost vyřídit stavební povolení dodatečně bez toho, abychom platili pokutu, ale museli jsme je z terénu odstranit. Naštěstí byla se stavebními úřady možná domluva, že zařízení odstraníme až po hlavní letní sezóně," vysvětlil náměstek ředitele Správy NPŠ a vedoucí odboru řízení projektů Miloš Juha.

„Byla tu i druhá možnost, nechat fotopointy na svých místech, zaplatit až sto tisíc korun pokuty za každý a nechat udělat dodatečné stavební povolení. To jsem ale jako řádný hospodář okamžitě odmítl," doplnil ředitel NPŠ Pavel Hubený.

Jako první byl stavebním úřadem v Sušici povolen fotopoint u rozhledny Poledník, který pracovníci Správy Národního parku Šumava namontovali ve středu 14. ledna.
„Přiznám se, že vydávání stavebních povolení na fotopointy je trochu delší, než jsem si já i moji kolegové mysleli. Ale je evidentní, že nejde jen o formalitu a není to tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Navíc, úředníci nerozhodují jen od stolu, ale provádějí i šetření přímo na místech, kde už fotopointy stály. U Plešného jezera musíme vyřídit výjimku z umístění v první zóně. Jsem ale rád, že tato turisty hojně využívaná atraktivita se vrací a je legální, ostatně tak, jak jsme slibovali," konstatoval Hubený. V průběhu nadcházejících týdnů by měla být vyřízena stavební povolení dalším fotopointům.

„Předpokládám, že další by měly být fotopointy na Březníku, Černé hoře, Rybárně nebo na Kvildě. Tři fotopointy se ale na svá původní místa nevrátí, kvůli tomu, že stály na cizích pozemcích bez souhlasů majitelů. Zařízení na Boubíně, které stálo u infocentra Idina Pila, u Hradlového mostu na Modravsku a na Zhůří se posunou na pozemky správy nedaleko těch původních," dodal Juha.

Turisté se na návrat oblíbených zařízení těší. „Mě bavilo se vyfotit a pak si fotku najít na internetu. Jestli se zařízení skutečně vrátí, bude to jedině dobře," řekl Deníku Jaromír Maštecký, který na Šumavu jezdí coby turista několikrát ročně.