„Pro nás je dnešek obrovským svátkem. Je to pro nás dosud věc nevídaná, protože v našem muzeu nemáme dodnes nejen originál, ale žádnou podobu kněžny v době jejího produktivního mladého věku. Nevěděli jsme tak doteď, jak vypadala. Kateřina byla žena neurozená, proto nebyla do určité doby téměř vůbec portrétována,“ sdělila za Muzeum Lamberská stezka Veronika Kočí.

Věří tomu, že nový obraz jistě pozvedne zájem o návštěvu muzea, protože na příběhu lásky prosté Kateřiny ze Žihobec a knížete Gustava Joachima stojí. „Vydali jsme knihy, vyprávíme tady jejich příběh, máme zde stálou expozici,“ poznamenala Kočí.

Předání darů v klatovském psím útulku.
Děti pomohly chlapci z Indie i psímu útulku

Obraz se podařilo náhodně objevit Sylvií Somasgutner, která se zúčastnila i slavnostního odhalení obrazu. Je průvodkyní ve městě Steyr v Rakousku, kde provází právě jako Kateřina z Lambergu a vypráví její příběh. „Šla jsem jednou uličkou, kde byl obchůdek se starožitnostmi. Upoutal mě obraz a řekla jsem si, že to snad není možné, že to musí být Kateřina. Majitel obchodu mi řekl, že obraz byl u babičky, u prababičky a ukázal mi i dopisy, kde je znám kontakt s Lambergy a jeho rodinou. Obraz jsem nechala vyfotit a poslat Janu Kavalemu, který potvrdil, že jde o Kateřinu,“ uvedla Somasgutner. Originály dalších dvou obrazů, které byly rovněž odhaleny, visí dodnes v Kitzbühlu, kde Max Lamberg, následník od dětí Kateřiny a Gustava, dodnes bydlí.

Nadšen z obrazu je i předseda spolku Lamberská stezka Jan Kavale. „Je to vzácný artefakt, Kateřina se v podstatě vrací domů. Obraz byl koupen minulý týden a stál 2200 euro. Budeme se snažit na koupi získat dotaci,“ uvedl Kavale.