„Kdybych neseděla v porotě, strašně ráda bych se nějaké takovéhle soutěže zúčastnila jako účastnice. Ráda vařím, a tak bych se určitě neztratila,“ říká Miroslava Pítrová z Asociace kuchařů a cukrářů ČR, která spolu se svým manželem Oldřichem (šefkuchařem hotelu Srní) a zpěvákem Jaroslavem Samsonem Lenkem zasedla v porotě již devátého ročníku Dlouhoveské ochutnávky, která se opět konala v jídelně Základní školy Dlouhá Ves.

„Celá akce vznikla před devíti lety Tehdy jsem byla na zdejší škole nováčkem a chtěla jsem vymyslet akci, která by trošku ty zdejší lidi stmelila. Proto jsem přišla s nápadem ochutnávek. Každý doma něco uvaří, přinese a porota složená ze známých osobností rozhodne, kdo uvařil a nebo napekl nejlépe,“ vzpomíná na začátky ředitelka školy Kristína Popelová.

„Za devět let se tu vystřídalo v porotě taky spousty lidí. Byla tu Helenka Růžičková, Marie Formáčková, Zdeněk Troška, Roman Holý, Dan Bárta, Václav Chaloupek, Kluci v akci a letos třeba Jaroslav Samson Lenk, který zavzpomínal i na skládání hudby k večerníčkům pana Chaloupka,“ pokračuje Popelová.

Porota to opět neměla jednoduché. Vybrat z křenových jednohubek, sýrového pečiva, kakaových měsíčků, houbařských vajec, špenátového štrúdlu, těstovinového nebo zbojnického salátu, hluchce či šmornu se smetanou to nejlepší, byl nadlidský úkol.

„Rád vařím pro přátele a známé. Mojí specialitou je babiččina bramboračka, která se dělá v jednom hrnci, aby se nenadělalo mnoho nádobí, a která je takhle hotová za dvacet minut. Soutěž v Dlouhé Vsi mě nadchla. Získal jsem tu spousty inspirace a všechny ty soutěžící obdivuji. U mě vyhráli všichni,“ říká Samson Lenk.

Asi nejsilněji zastoupená soutěž byla tehdy, když do Dlouhé Vsi přijel Zdeněk Troška. Toho prý do poroty lákala Marie Formáčková tím, že se tam ochutnávají jitrnice a zabijačkové speciality. Skutečnost ale byla jiná.

„Tehdy byl pan Troška unešen z mého vaječného likéru, což zmiňuje i ve své kuchařské knížce,“ chlubí se ředitelka školy.

Souboj kuchařů amatérů přilákal nejen naprosté začátečníky, ale i tradiční soutěžící. Zatím u žádného ročníku nechyběla například rodina Kodalíkova nebo školník Vladimír Horáček. Akce se i letos parádně vydařila.