Připomenout si svatého Martina a svatou Anežku přišly na klatovskou Hůrku desítky lidí. Konalo se tam setkání v kostele sv. Martina, kde si děti z náboženského a dramatického kroužku připravily scénku o svaté Anežce, kterou sehrály v dobových kostýmech pod vedením Marie Zwiefelhoferové. Poté následovala krátká bohoslužba, kterou vedl kněz klatovské farnosti Pavel Frývaldský.

„Šlo o příležitost přiblížit postavu svatého Martina, kterému je zasvěcen tenhle kostel a připomenout svatou Anežku při příležitosti 800. výročí jejího narození. V pátek byl svátek Martina, a proto jsme chtěli, aby se děti o něm něco dozvěděly. Chtěli bychom obnovit tradici, která se pojí se svatým Martinem, a to tu, že děti chodí s lampiony nebo nějakým světlem, které připomíná právě postavu svatého Martina. Po programu, který byl připraven v kostele, šli všichni s lucerničkami na vrchol Hůrky, kde byl připraven oheň. Průvod se letos konal podruhé a byli bychom rádi, kdyby se nám společně s Klubem přátel Klatovska podařilo vytvořit tradici a takovéto akce se konaly každý rok,“ informoval Frývaldský.

Všichni návštěvníci měli možnost si vzít v kostele vyrobené lucerničky se svatomartinským světlem a jít průvodem. „Vystoupení bylo moc hezké. Děti jsou šikovné, že i v takové zimě vše hezky odehrály. Ovšem cesta nahoru už byla složitější. Místy jsme vůbec neviděli, kam šlapeme, bylo to náročné a hlavně byla hrozná tma, ale jinak se nám to líbilo,“ řekla Deníku Jana Kolářová, která šla v průvodu.

Nevýhodou bylo, že nešli všichni pohromadě. „Průvod je moc hezký nápad, jen by to možná chtělo lépe zorganizovat, aby celý průvod někdo vedl. Protože takhle jsme všichni roztroušeni po celé Hůrce a každý jde jinudy. Chtělo by to jeden „štrůdl“, tak by se i lépe šlo, protože by bylo více světla od všech lampionů,“ uvedl další z účastníků průvodu Filip Matějovský.