Dvě kamarádky Jana Veselá a Marie Vlasáková z Hráze u Měčína si téměř deset let zpříjemňují týdny před Velikonocemi tím, že pečou a zdobí perníčky.

Každoročně prý napečou i několik stovek perníčků s jarní nebo velikonoční tématikou. Těmi pak obdarují svoji rodinu a nejbližší přátele.

„S pečením perníčků jsme začaly skoro před deseti lety. To jsme ještě nepekly společně, ale každá zvlášť. Pak jsme se setkaly a vyměnily si nějakou radu, a od té chvíle pečeme a zdobíme společně. Alespoň nám to jde lépe od ruky," říká Marie Vlasáková.

Obě dámy začínaly tenkrát s obyčejnými kousky, dnes se pouštějí i do složitých věcí, které sklízí obdiv široké veřejnosti.

„Nejdříve jsme nakupovaly různé formičky, které jsme si půjčovaly. Inspiraci jsme sbíraly v různých časopisech s velikonoční tématikou a vše vyzkoušely. Dneska, když pečeme, jde nám to úplně samo a nápady na vzory nám samy doslova „skákají" do hlavy. A když pečeme společně, určitě si nekonkurujeme. Každá z nás má jiný recept na těsto, každá používáme jiné vzory a jiný styl. Jen zdobení děláme obě stejně z bílků a cukru," prozrazuje Jana Veselá a dodává: „Na zdobení musí být poleva hustější, na potírání zas řidší. Už to máme ale „ve voku". Ze začátku to bylo o pokusech, než jsme přišly na ten správný grif."
Nadšené perníkářky vyrábějí různé zajíčky, ovečky, beránky, srdíčka, slepičky, kytičky, ale i vajíčka, ať už rytá, vyvrtávaná a nebo škrabaná.

„Dneska si s tím už dokážeme vyhrát. Víme už jak na to. Teď na svátky jara napečeme společně i několik stovek perníčků, které prostě rozdáme. Velikonoce tak u nás rozhodně nepatří k nejlevnějším záležitostem. Inu, každý koníček něco stojí," pokračuje Veselá.

S pečením se na Hrázi letos začalo už na začátku března.

„Chvilku to trvá. Vše se musí zadělat, vyválet, vykrájet a napéct. Pak se vše zdobí. Na to ale musí být nálada," vysvětluje Vlasáková.

Jana Veselá i Marie Vlasáková mají pečení za svůj veliký koníček. Až dodělají Velikonoce, začnou pomalu přemýšlet, čím si zpříjemní pečení na Vánoce. To totiž originální perníčky Hráz opět provoní.