Teď páteříky sama vyrábí a co víc, učí to i druhé. Korálek se před staletími vyráběl v mnoha sklářských hutích po celé Šumavě.

Vyrábí je i sbírá

„Vytvářely se z nich růžence. A protože slova modlitby Otčenáše začínají latinsky Pater noster, tak se jim začalo říkat páteříky," vysvětluje Zahálková, jak přišly ke svému jménu.

Vinuté perly ze Šumavy používali nejen věřící v Čechách, ale vyvážely se například až do Španělska. V Africe prý dokonce sloužily jako platidlo za otroky. „Krátce poté, co jsem objevila svůj první páteřík, jsem viděla, jak se takové a mnohem krásnější korálky vyrábějí dnes. Dělají se na sklářském kahanu a tak jsem se je naučila vyrábět také," vypráví Zahálková. Korálky vyrábí sama a neustále při tom hledá nové a nové způsoby, jak roztavené tyčinky barevného skla navinout a vytvořit tak perly, které se budou líbit jí i ostatním. Práce se sklem není absolventce lesnické fakulty cizí. „Moje rodina restauruje a vyrábí vitráže do kostelů," prozradila Zahálková. Vedle toho, že páteříky vyrábí, tak ty staré sbírá. Jejich úlomky, zkažené kousky, ale i celé korálky se totiž dodnes objevují v místech, kde kdysi bývaly sklářské hutě. Nebo v potocích, které z nich vytékají.

Park nabízí i výpravu za bobry

Poslední tři roky navíc výrobu páteříků Zahálková předvádí i návštěvníkům Šumavy. Naposledy tuto sobotu na březnické hájence. V rámci programů pro veřejnost tuto akci pořádal NPŠ. „Na léto jsme připravili 155 akcí. Jde o výlety do přírody, přednášky či tvořivé dílny. Zájemci mohou nově vyrazit na odbornou vycházku k bobřímu hradu, která se uskuteční v červenci a v září, dále nabízíme akce s názvem Výprava k jezeru Laka a Za šumavskou vodou. Po delší době opět zařazujeme Putování po zaniklých sklářských hutích," popisuje metodička pro informační střediska šumavského parku Jana Sýsová s tím, že všechny programy jsou v brožurkách, které se rozdávají v parkových infocentrech, nebo na webových stránkách www.npsumava.cz.

Dvě zajímavé akce přichystal NPŠ i pro tento týden. Čtvrtek mezi 13. a 18. hodinou vyplní na informačním středisku v Kašperských Horách zábavné odpoledne plné tvořivých a řemeslných aktivit. V sobotu se na Modravě koná Den pro rašeliniště. „Dopoledne budeme s dobrovolníky zasypávat přehrazené odvodňovací rýhy. Odpoledne už věnujeme exkurzi do zajímavých koutů Modravských slatí s rašeliništi a lesními mokřady. Sraz je v devět hodin u informačního střediska na Modravě," uzavírá Iva Bufková z NPŠ. Nutná je ale předchozí rezervace na telefonu – 388 435 544 nebo 731530251.