Za úspěchy v krajských, celostátních i mezinárodních kolech soutěží a olympiád bylo letos oceněno pětatřicet studentů.

O úspěšnosti studentů klatovského gymnázia vypovídá i to, že za loňský rok bylo v olympiádách a soutěžích nejúspěšnější ze všech čtrnácti gymnázií Plzeňského kraje. „Oceněných je více, i za větší úspěchy než v předchozích letech. Těší nás i to, že téměř polovina z nich mohla být oceněna za úspěchy ve více soutěžích, dokonce i ve čtyřech nebo pěti,” chválil ředitel školy Jiří Šlégl.

Úspěchy v pěti soutěžích se mohou pochlubit Juda Kaleta, který uspěl v soutěžích v matematice, fyzice a programování, nebo letošní absolvent a celkově nejúspěšnější student Michael Bílý, který získal například bronzovou medaili na mezinárodní matematické olympiádě v Amsterdamu nebo 9. místo v celostátním kole fyzikální olympiády.

Třetí nejúspěšnější byl Jiří Bedrníček, který nasbíral ocenění v krajských a celostátních kolech tří soutěží ve francouzštině. „Soutěže mi daly hodně ohledně studia francouzštiny, ve kterém chci pokračovat i na vysoké škole, ale motivací k soutěžím je samozřejmě i ocenění z Hlávkovy nadace,” řekl Deníku úspěšný student. „Soutěžila bych i bez možnosti ocenění z Hlávkovy nadace, ale je to příjemné zpestření i určitá motivace,” dodala Iveta Chroustová. Ocenění získala za soutěže v zeměpisu, dějepisu a českém jazyce a šesté místo v celostátním kole středoškolské odborné činnosti s prací na téma klatovské katakomby.

Trvalý odkaz z dědictví architekta, stavitele a mecenáše Josefa Hlávky (1831 - 1908), který na klatovském gymnáziu studoval, přebírají zástupci školy každoročně na podzimním slavnostním předávání grantů a ocenění vysokým školám a úspěšným vědcům na zámku v Lužanech. „Slavnosti se každoročně účastní zástupci prestižních vysokých škol, akademie věd i přední vědečtí pracovníci a když tam pokaždé zazní jméno klatovského gymnázia, je to pro školu samozřejmě obrovská propagace,” dodal Šlégl.