Po loňské úspěšné premiéře připravili organizátoři kromě čtyř tras od 16 do 51 km i desetikilometrovou trasu pro vytrvalostní běžce se společným startem a měřeným časem. „Řada účastníků, i na delších trasách, přicházela v trenýrkách a tričku s tím, že trasu poběží. Tak jsme si řekli, jestli by nestálo za to, udělat speciální trasu pro běžce. Takže máme trasu pro běžce s hromadným startem, nechybí ani poháry, ceny, je vlastně zároveň i přespolní běh. Letošní trasa vede na Hejno, je tedy částečně po asfaltu, částečně terénem. Uvažovali jsme, že bychom startovali někde kousek od Klatov, abychom se vyhnuli asfaltu zcela, ale to by zase nemělo takovou atmosféru a tolik účastníků jako tady na „gymplu“,“ popsal vznik novinky za organizátory učitel klatovského gymnázia Roman Sedláček. „Úplnou novinkou letošního ročníku bylo, že děti do 15 let a členové školního sportovního klubu neplatili startovné. Snažili jsme se děti motivovat, aby vyrazily do přírody,“ dodal.

OD ROKU 1974

Podnítit studenty gymnázia k pohybu bylo cílem už od prvního ročníku v roce 1974, kdy tradici Gymnaziální padesátky založil tehdejší předseda gymnaziální komise tělesné výchovy Josef Treml. Od začátku byl pochod otevřen i veřejnosti, první ročník měl 125 účastníků, z toho 92 studentů klatovského gymnázia. Letos bylo žáků gymnázia o pět méně, celkem ovšem vyrazilo 987 účastníků, což je nový rekord. Mezi nimi byla i Magdaléna Hášová z Bezděkova. „Jdeme nejkratší trasu. Máme na gymnáziu děti a Gymnaziální padesátku chodíme pravidelně, je to príma,“ řekla Deníku.

Z celkového počtu účastníků bylo letos 359 cyklistů, 614 pěších a 14 běžců, což podle organizátorů odpovídá trendu posledních let. „Před deseti lety převažovali cyklisté, horská kola byla velkou módou. Dnes už se vrací pěší turisté, hlavně na nejkratší trasy, celkově bývají pěších zhruba dvě třetiny. Hlavně na nejkratší trase. Naopak na nejdelší stále převažují cyklisté. Máme ale i věrnou skupinku turistů, kteří chodí každý rok padesátku pěšky. Bývalo jich kolem dvaceti, nyní už jich je zhruba deset, ale chodí stále,“ vyzdvihl Sedláček. Nejdelší trasu letos absolvovalo 169 účastníků na kole a dvanáct „skalních“ pěšky.

Letošní trasy směřovaly na Běšiny, Velhartice a Strážov. „Směry tras se opakují vždy po sedmi letech. Přeci jen se za tu dobu trochu změní cesty i příroda a i lidé si po sedmi letech rádi už prošlou trasu zopakují,“ doplnil Sedláček.