Hlava na hlavě byla v sobotu na klatovském náměstí. Příčinou byl koncert populární české zpěvačky Anny K, který byl součástí programu zahájení turistické sezony. Na své si přišel téměř každý. Obdivovatelé ženské krásy mohli zhlédnout módní přehlídky Delija models Klatovy a rozpohybovat vás mohla vystoupení taneční a pohybové skupiny KROK.

Součástí zahájení turistické sezony byl i letos turistický pochod. Kvůli nepříliš pěknému počasí se ho zúčastnily jen dvě desítky nadšenců, což je čtyřikrát méně než vloni, ale ti, co se na trasy vydali, nelitovali. Pět z nich, na které se usmálo štěstí při losu na pódiu na klatovském náměstí, si navíc odneslo domů i ceny věnované městem. Byla mezi nimi i Klatovanka Eva Bořánková. „Já pochody chodím velmi ráda, takže jsem ani dnes nemohla chybět. Navíc podle mne bylo výborné počasí, není horko jako včera. A ta cena, to je příjemný bonus," pochvalovala si Bořánková, která byla nadšena celou akcí. „Je to celé super," vysekla turistka pochvalu organizátorům.

Retro potěšilo

Neočekávaně velký zájem byl o projížďky historickým autobusem, které byly naplánovány tři, ale nakonec se autobus podařilo naplnit víckrát. „Bylo to velice pěkné. Opravdu jsem si jízdu užila. Bylo to moc hezky připravené a k zahájení turistické sezony to určitě sedí," uvedla Klára Ponocná z Klatov, která právě vystoupila z autobusu.

Hokejistům není turistika vlastní

Velký úspěch měli plzeňští hokejisté, kteří přivezli do Klatov ukázat pohár za třetí místo. „Já sám ho dnes vidím poprvé, takže jsem si ho také se zájmem prohlédl," přiznal známý bojovník v plzeňském dresu Michal Dvořák, kterého doprovázeli  dva klatovští odchovanci – Tomáš Pitule a Patrik Petruška. Všichni se nejenom ukázali na pódiu, ale především se všem fanouškům podepisovali při autogramiádě, kde příchozí ocenili nejen jejich ochotu, ale i to, že dostali navíc krásný plakát zdarma. Podle hokejistů si totiž fanoušci z Klatovska, ale i odjinud, velký dík zaslouží. „Jsem překvapený, kolik jezdí lidí z okolí Plzně. Je super, že nám jedou lidi fandit i třeba 80, 100 km a jejich podpora je úžasná," pochvaloval si Dvořák.

I když se hokejisté zúčastnili slavnostního zahájení turistické sezony, tak museli přiznat, že sami žádní velcí turisté nejsou. „Když jsem byl malý, tak jsem chodil s babičkou a dědou po hradech a zámcích. Teď už na to není čas, soustředím se na hokej. Moc se těším na novou sezonu. Už bych chtěl být na ledě, protože to přípravné období zase není tak oblíbené, nejhorší je šumavský Zadov (tam plzeňští hráči pravidelně nabírají fyzičku – pozn. aut.)," přiznal Pitule.
Složení týmu v nové sezoně je ještě otevřené, fanoušky ale nejvíce zajímá, zda bude hrát lídr Martin Straka. „Přemlouváme ho, protože to je stěžejní pilíř. Tak snad zase dostane chuť," uvedl Dvořák. „A kdyby Martin náhodou nehrál, tak Michal (Dvořák – pozn. aut.) by dával góly místo něj, protože je to neskutečný hráč," dodal k tomu za smíchu spoluhráčů Pitule a prokázal tak, že v bronzovém týmu loňského ročníku extraligy panuje dobrá nálada.

Anna K má kořeny na Klatovsku

Zlatým hřebem programu byl koncert Anny K, které také není turistika cizí, i když přiznala, že ne vždy ji měla v oblibě. „Miluji pěší turistiku. Bývala jsem kavárenský typ, než jsem asi před patnácti lety poznala svého současného partnera a jeho rodinu, kteří jsou velkými turisty. Od nich jsem se to naučila. Nejdříve jsem byla líná udělat krok pěšky, všude jsem jezdila autem, maximálně jsem jezdila trochu na kole. Nyní mám pěší túry ráda. Na Šumavě jsem ale nebyla na pěší túře už ani nepamatuji a docela mě to mrzí. Bydlím kousíček za Prahou, tak chodíme spíše hodně okolo Vltavy, v Posázaví, a jelikož pocházím ze Špindlu, tak děláme túry hodně tam. Tady mám ale deficit, tak doufám, že to brzy napravím," řekla Deníku Anna K.

Její rodina má na Klatovsku kořeny. „Moje rodina je s Klatovskem hodně spjata. Moje maminka se tady narodila a studovala a můj děda Antonín Říha byl v Železné Rudě náčelníkem Horské služby. Když měl pohřeb, tak tam byla celá Šumava. Takže mám tento kraj v srdci," přiznala zpěvačka.

Její koncert si nenechaly ujít stovky obdivovatelů. Mezi nimi byla také Alena Horejší. „Byla úžasná. Moc ráda poslouchám její písničky. Moc ji obdivuji. Jsem ráda, že jsem ji mohla vidět a poslouchat naživo," prozradila Horejší.

S úspěšnou akcí byli spokojeni také její organizátoři. „Myslím, že zaplněné náměstí svědčí o tom, že akce se zdařila. Pro velký zájem o projížďky historickým autobusem plánujeme, že je budeme opakovat. Jsme rádi, že i přes nepřízeň počasí se turisté zúčastnili druhého ročníku turistického pochodu. Oblibu si získala i ochutnávka Regionální potraviny," zhodnotila vedoucí odboru školství, kultury a cestovního ruchu Městského úřadu Klatovy Alena Kunešová.