Do světa železnice, vláčků, výhybek a nádraží mohli nahlédnout o uplynulém víkendu obyvatelé Klatovska. Velký sál sokolovny v Klatovech totiž zaplnili členové z Klubu železničních modelářů Praha 3, kteří přivezli modelové kolejiště v měřítku 1 : 120.
„Náš klub modelářů zahájil práci v roce 2001 jako kroužek žáků, který se věnuje stavbě železničních modelů a příležitostné propagaci tohoto hobby na veřejnosti. A právě v rámci této propagace jsme s naším modelovým kolejištěm přijeli do Klatov. Cílem takových akcí je představit železniční modelářství mladším a ukázat jim jinou zábavu než počítače," říká za organizátory výstavy Marek Kovář. V Klatovech mohli návštěvníci unikátní výstavy vidět pět provozních stanic, vyrobených podle reálných stanic, které v České republice skutečně existují. Dokonce i krajina na modelu je inspirována oblastí „posázavského pacifiku".
„Některé modely jsou inspirovány jen částečně (vybrané krajinné segmenty, jednotlivé budovy), jiné naopak jsou stavěny věrně dle konkrétního vzoru. Týká se to především stanic a zastávek, pro které si autoři vybrali vzory na tratích Českých drah. Pochopitelně že rozměrové propozice a modulová návaznost stanic na širou trať jsou částečně upraveny, aby vyhověly požadavkům modulového kolejiště, ale zbývajících 90% parametrů je odvozeno ze skutečné předlohy. Na kolejišti tak mohli lidé vidět například železniční stanice Dobříš, Malá Hraštice, Rudíkov, Choltice a podobně," vysvětlil Kovář.
Většina staveb, krajiny a detailů jsou ruční práce, včetně napodobenin stárnutí.
„Například nádražní budovy jsou vyrobeny z tvrdého papíru, kartonu, pak jsou barveny, doplněné o plast, dřevo, železo a mosaz. Používá se i přírodní materiál. Třeba na skály se používá skutečné kamení," pokračoval mladý modelář, který se mašinkám věnuje od svého dětství.
Také modely vláčků a souprav, které se proháněly sokolovnou, jsou stavěny dle skutečných vozů, které má veřejnost možnost vidět na tratích v České republice. Provoz vlakových souprav na modelech napodobuje skutečnou železniční dopravu, jejímž účelem je přeprava materiálů a osob na různé vzdálenosti mezi obcemi.
„Jsme nadšeni. Vzal jsem s sebou na výstavu syna a teď ho nemohu dostat domů. Moc se nám tady líbí. Popravdě, takhle rozsáhlý model železnice jsem ještě na vlastní oči nikdy neviděl," řekl návštěvník výstavy František Uhlík z Klatov.
„Nejvíce se mi líbily ty malé vláčky, co tady jezdí. Taky bych je chtěl doma, a tak o ně napíšu Ježíškovi," sdělil Deníku své přání teprve tříletý Jan Kožíšek ze Sušice. Ten na výstavu přijel s dědečkem Martinem.
„Návštěvnost výstavy byla dobrá. Doufáme, že se akce veřejnosti v Klatovech líbila. S výstavou jsme v této oblasti poprvé," dodal organizátor.