„Našim hlavním cílem bylo ukázat mladé generaci, že les slouží lidem v této republice. Máme hodně lesů, ale zhruba 40% dřeva se vyváží. Spíše by se mělo dřevo zpracovávat u nás a vyvážet výrobky. Bohužel nemáme tolik zpracovatelských kapacit, a tak vyvážíme syrové dřevo," uvedl předseda regionálního sdružení SVOL v Plzeňském kraji Václav Toman. „Chceme, aby děti věděly, že v lese se stromy sázejí, těží a odváží, že je to výrobní prostředek. Aby doma mohly mít nábytek i hračky ze dřeva. V naší republice je to bohužel tak, že všichni chtějí mít dřevěný nábytek, ale nechtějí těžit. Nejraději by jen sázeli stromky, chodili do lesa na procházky a na houby," vysvětlil Toman.

Hned na startu akce byly různé bannery s hesly jako „Každý les někomu patří" a podobně. „Všichni si myslí, že les je všech, to ale není pravda. Každý les má vlastníka a bannery mají ukázat, jak se v něm chovat," doplnil předseda.

Kromě toho, jak se v lese chovat, poznávali chlapci a dívky druhy dřevin i větví. Viděli lesní těžbu s koněm i traktor, rozeznávali lesní rostliny, brouky, ptáky a mnoho jiného. Na závěr si všichni opekli vuřty. „Moc se mi tady líbilo. Poznávali jsme stromy, a i jsme viděli, jak se stromy ořezávají. Také se mi moc líbil koník," svěřila se Deníku osmiletá Julie Teplá z Čermné, prvňačka kolinecké základní školy.
Spokojené byly i učitelky, které skupinky doprovázely. „Už jsme tady byli loni a moc se nám to líbí. Pro děti je to velmi poučné," řekla ředitelka základní školy v Hrádku u Sušice Ivana Klečková.